Kobza (SPD): Nové vládní prohlášení je protiústavní

13.03.2023 14:40 | Komentář

Vláda přicházi po roce a čtvrt svého fungování se zásadní revizí svého programového prohlášení. Což je základní dokument, o který vláda opírá svoji důvěru a samotnou svou existencí. Nové programové prohlášení obsahuje mnoho skutečně hlubokých změn, které jdou i proti předvolebním slibům všech vládních stran.

Kobza (SPD): Nové vládní prohlášení je protiústavní
Foto: archiv
Popisek: Jiří Kobza

Vláda například o rok (což v praxi, protože se blíží konec volebního období, znamená navždy) posunula revizi fungování státní správy, respektive hloubkový audit konkrétních administrativních agend a jejich efektivity - a tím pádem se odsouvá i jakékoli případné následné rušení duplicitních činností státu a omezení státní byrokracie, což by rovněž ušetřilo nemalé rozpočtové prostředky. Ale to vládu zjevně nezajímá, rozhodla se šetřit na důchodcích.

Z programového prohlášení vlády, což je velmi podstatné, také vypadl návrh na zavedení tzv. daňové brzdy, která by při překročení zákonem stanovené daňové kvóty zakazovala růst daní. Což potvrzuje oprávněné obavy z toho, že Fialova vláda hodlá zvýšit mnohé daně fyzickým osobám, byť se o tom v revidovaném programovém prohlášení konkrétně nezmiňuje, ale je to jen zahaleno do alibistického vyjádření o potřebě konsolidace veřejných financí.

Ale už dříve, opakovaně a veřejně, například ministři Stanjura a Jurečka, opakovaně hovořili o plánech na zvýšení snížené sazby daně z přidané hodnoty, což zdraží mnoho druhů zboží a služeb (včetně např. vodného a léků),o stoprocentním zvýšení daně z nemovitosti, což zvýší nedostupnost bydlení, o zvyšování některých spotřebních daních, o zvýšení povinných pojistných odvodů pro živnostníky. Či nejnověji o zrušení slevy na manželku či manžela a tzv. školkovného, což v praxi též znamená vyšší daňovou povinnost, zejména pro mladé rodiny s dětmi.

Veškeré daňové experimenty navrhované vládou jen potvrzují trudnou skutečnost, že v této vládě, jako první po roce 1918, nezasedá ani jediný ekonom. Proto pro členy vlády je zjevně zcela cizí pojem Lafferova křivka, která byla pojmenovaná po americkém ekonomovi Arthuru Lafferovi a zobrazuje závislost celkové sumy vybraných daní na míře zdanění. Vysoké daně mají negativní dopad na ekonomický růst, protože oslabují motivaci lidí k pracovním výkonům, zvětšují daňové úniky a vyvolávají únik kapitálu – vč. lidského (odliv mozků). Přeloženo do češtiny: čím vyšší nominlní daně, jím nižší jejich reálný výběr. Zvednete-li daně do výšky, která je už nepřijatelná, velká část poplatníků si najde způsob, jak daňovou povinnost obejít. Jenže to naši sociálně-inženýrskou improvizační jednotku ve Strakovce míjí. Řídí se zřejmě jinými pokyny, kdož ví.

Vládní kabinet v novém prohlášení také ustupuje od jednoho ze svých hlavních předvolebních slibů - o dva procentní body snížit sociální pojištění zaměstnavatelů. Což je opatření, které by přitom mohlo vést k žádoucímu zmírnění zdanění práce i ke zvýšení rozsahu zaměstnanosti na standardní pracovní smlouvy - a tím i ke zvýšení objemu výbraného důchodového pojištění, což akutně potřebujeme. A je to lepší cesta než brát peníze seniorům, invalidům, vdovám, vdovcům či sirotkům. Ale vláda uvažuje zcela jinak. V novém programovém prohlášení totiž, oproti jeho původní loňské verzi, chybí závazek udržet stávající podobu valorizačního mechanismu důchodů.

To nás ovšem naprosto logicky opravňuje k domněnce, že vláda chce valorizaci důchodů snížit už trvale, nikoli jenom jednorázově letos v červnu. Jak už jsem říkal při nedávném týdenním maratónu ve Sněmovně, v podání vlády Petra Fiala „tahle země nemá být pro starý…“

Anketa

Je v pořádku hrozit blokádami vládních budov?

94%
5%
hlasovalo: 49221 lidí

Z nového programového prohlášení vlády taktéž vypadly plány na propojení veřejného a soukromého sektoru, které měly mít za cíl vytvoření vhodných programů pro poskytování zvýhodněných hypoték na první bydlení mladých lidí. Vypadlo z něj i slibované snížení daně z přidané hodnoty u výstavby či rekonstrukcí bytů a domů i zkrácení doby odpisů u bytových projektů na 20 let, což mohllo a mělo investory významně motivovat k výstavbě nájemního bydlení. Tuto změnu stanoviska vlády lze opět považovat v současné situaci katastrofálního nedostatku cenově dostupných bytů pro české občany za zcela neomluvitelnou.

Obzvláště nebezpečným momentem nového programového prohlášení je ta jeho pasáž, kde vláda uvádí, že chce prověřit přínosy a rizika vstupu České republiky do tzv. mechanismu směnných kurzů ERM-2. Na první přečtění to zní neutrálně a nezávadně. Ale zcela jiný náhled an tento vládní záměr získáme v e chvíli, když si uvědomíme, že tomuto mechanismu směnných kurzů ERM-2 se v odborných ekonimických i politických kruzích přezdívá „čekárna na euro“.

A to vzbuzuje vážné obavy z toho, že Fialova vláda hodlá pořádně „šlápnout na plyn“ v otázce přistoupení České republiky ke společné evropské měně euro. A to by byla katastrofa. Ale nikoli nečekaná. Vysoký funkcionář ODS Alkexander Vondra mluví o potřebnosti přijmout EURO už dlouhé roky, navzdory tomu, že nás sama ODS celý ten čas ujišťuje o tom, že nic takového neplánuje. Komu teď ale věřit, ve světle nových skutečností?

Z původního programového prohlášení pětikoaliční vláda odstranila předložení i slib nechat vypracovat dopadovou studii všech unijních legislativních návrhů návrhy vyplývající z takzvané Zelené dohody pro Evropu (Green Deal). To, že to vládní koalice už udělat nechce, je zásadní nezodpovědnost vůči veřejným financím a budoucnosti českého státu a rezignace na povinnosti jejich řádného správce.

Takto zásadní změny v programovém prohlášení vlády nelze přejít mávnutím ruky, anebo pár kritickými články. Natož, když k nim dochází v průběhu volební

ho období, což mimo jiné znamená i mnohá porušení předvolebních slibů vládních stran. Takový postup jednoznačně vyžaduje i nové hlasování o důvěře vládě Petra Fialy v Poslanecké sněmovně. Ústavní právník Pavel Hasenkopf dokonce v této souvislosti hovoří o tom, a odkazuje přitom i na některá ustanovení ústavy, že vláda v tuto chvíli už žádnou důvěrou nedisponuje a nepožádá-li o její opětovné vyslovení, musí podat demisi. Oč toto tvrzení opírá? Cituji:

„Podle čl. 68 Ústavy je vláda odpovědna Poslanecké sněmovně a do 30 dnů po svém jmenování předstoupí před Poslaneckou sněmovnu a požádá ji o vyslovení důvěry. Odmítne-li jí Sněmovna důvěru vyslovit, má vláda povinnost podat demisi (čl. 73 odst. 2 Ústavy), a neučiní-li tak, má prezident povinnost ji odvolat (čl. 75 Ústavy). Jenomže tato vláda dobrovolně učinila ze svého programového prohlášení součást žádosti o vyslovení důvěry - viz stenozáznam vystoupení předsedy vlády Fialy dne 6. ledna 2022 (ZDE).

Vláda tedy tuto povinnost neměla, ale sama a dobrovolně postavila svou žádost o vyslovení důvěry na svém programovém prohlášení, které dala poslancům k dispozici. A ti se tedy při hlasování o důvěře opírali se o její program. A tento program teď vláda do velké míry zneplatnila. Přičemž vládní program je třeba chápat jako jeden celek, jedna změna může zcela změnit i kontext těch jeho ustanovení, která měněna vůbec nejsou, a proto je třeba poskytnout poslancům prostor se rozhodnout, zda jejich podpora této vládě trvá. Nestane-li se tak do 30. března 2023 (čl. 68 odst. 3), má vláda povinnost podat demisi, protože již teď vládne - a to vlastní vinou- bez důvěry Sněmovny.“

Myslím si to také.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Neudělali byste lépe, kdybyste Nekulu nahradil?

Jste personálně tak na dně, že vaším nejlepším nominantem na ministra je Nekula? Podle mě by bylo trefnější, kdyby se jmenoval Nekňuba, soudě podle toho, jak si jako ministr vede

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátorka Kovářová: Výslech, kdo, jak a proč hlasoval, je konec demokracie, senátorko Němcová

23:02 Senátorka Kovářová: Výslech, kdo, jak a proč hlasoval, je konec demokracie, senátorko Němcová

Projev na 12. schůzi Senátu ČR 31. května k žádosti o vyslovení souhlasu Senátu Parlamentu České rep…