Kohoutová (ODS): Zvýšení minimální mzdy? Bič na nejslabší

20.07.2013 13:40 | Zprávy

Prezidentská vláda v čele s Jiřím Rusnokem hned po svém jmenování koketně pomrkává na českou společnost nebo, jak říká prezident Miloš Zeman, na dolních deset milionů.

Kohoutová (ODS): Zvýšení minimální mzdy? Bič na nejslabší
Foto: modrenoviny.cz
Popisek: Poslankyně Lenka Kohoutová

Za jeden s prvních „cukrbliků“ můžeme považovat zvýšení minimální mzdy, krok, který je přijímán s neskrývaným nadšením velkou částí společnosti, stejně jako levicově smýšlejícími politiky.

Úřadující ministr práce a sociálních věcí František Koníček dokonce označil zvýšení minimální mzdy za slušnost, jež se měla udělat již dávno. Uhranutí tímto krokem dokážu pochopit u veřejnosti, avšak ne u tak zkušených ekonomických matadorů, jakými jsou pánové Zeman, Rusnok či Fischer, kteří velmi dobře vědí, že tímto zálibným gestem kopou do slabin především zaměstnavatele, kteří zaměstnávají ty nejslabší.

Kdo pracuje za „minimum“?

Vezměme to popořádku. Koho se minimální mzda vlastně týká? Zhruba 4 % pracujících, tedy asi 100 000 lidí, kteří vykonávají ve většině nekvalifikované práce, tedy především lidé, kteří jsou velmi těžce zaměstnatelní. Stejně tak za minimální mzdu pracují lidé se zdravotním postižením. Pětistovka se nemusí zdát až tak moc, ale pokud přičteme odvody, už jsme na částce 670 korun, což si každý zaměstnavatel spočítá. V důsledku může docházet k tomu, že pokud si takový zaměstnanec na sebe nevydělá, logicky bude následovat jeho propuštění. Případně začne pracovat „načerno“ bez odvodů na zdravotním a sociálním pojištění. Vždy to bude znamenat jediné, takový člověk se stane klientem úřadu práce a bude pobírat nejrůznější typy sociálních dávek. Nebo takto propuštěné lidi zaměstná pan ministr Koníček, Úřad vlády nebo snad Hrad?

Pozoruhodné je, že ač si někdejší ministryně rezortu práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová vetkla do štítu boj s černou prací, byla to paradoxně právě ona, která připravila návrh na zvýšení minimální mzdy. I přes nevoli někdejšího ministra financí Miroslava Kalouska, který s navýšením nesouhlasil, ale poté jej přešel, jelikož dle jeho slov bude mít pramalý makroekonomický dopad. Nejsem ekonomka, ale zajímalo by mne, zda pan Kalousek neopomněl započítat i výdaje na sociálních dávkách, které náš pomyslný propuštěný zaměstnanec bude mít nárok pobírat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pravybreh.cz

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Proč jste nepodpořil zákon, který měl zajistit lepší dostupnost léků a lékáren?

Přijde mi, že se tu opět staví byznys nad zájmy lidí, a v tomto případě i nad zdraví. Nebo co podle vás bylo na zákoně špatného? A proč se u nás pořád nahrává jen těm velkým hráčům? Podívejte se, co to způsobilo třeba v obchodech, ale další příklad jsou třeba operátoři. Proč tu pořád není další, kte...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mašek (ANO): Nejsme továrna na smrt

19:05 Mašek (ANO): Nejsme továrna na smrt

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k plánu STAN prosadit asistovanou sebevraždu