Kolovratník (ANO): Neexistuje jednotná metodika na provádění řidičských zkoušek

09.08.2018 16:41 | Zprávy
autor: PV

Komentář na facebookovém profilu k systémovým změnám v silniční bezpečnosti.

Kolovratník (ANO): Neexistuje jednotná metodika na provádění řidičských zkoušek
Foto: ANO.cz
Popisek: Martin Kolovratník

Začínající řidiči jsou na českých silnicích nejrizikovější skupinou a o této skutečnosti se dosud příliš nemluvilo. Pokud chce Česko zásadně zvýšit silniční bezpečnost, musí přijít systémová změna. Zásadní nevýhodou současného systému závěrečných řidičských zkoušek je jejich provádění zaměstnanci obcí s rozšířenou působností. Pro tyto zaměstnance obcí je jejich vztah k zaměstnavateli zásadní, jejich přímá podřízenost k Ministerstvu dopravy ČR je tak pouze formální.

Zkoušející často vykonávají i jiné činnosti, jako je například evidence vozidel nebo řidičů a nemají praxi v oblasti přípravy nových řidičů. Zároveň jsou na tyto zaměstnance kladeny nízké nároky na odbornost. Navíc právě u zkušebních komisařů vidím značný systémový deficit v podobě velkého prostoru pro korupci. Nízké platy komisařů a konstantní působnost v jedné lokalitě logicky vytváří nežádoucí lokální vazby a dochází k neobjektivnosti zkoušek. Tato kombinace je více než problematická a odráží se proto i na kvalitě začínajících řidičů.

Začínající řidiči jsou na českých silnicích nejrizikovější skupinou a o této skutečnosti se dosud příliš nemluvilo. Nevyzrálost a nezkušenost mladých řidičů má fatální dopad na bezpečnost silničního provozu. Začínající řidiči jsou odpovědni dlouhodobě až za 20 % všech dopravních nehod v České republice. V případě dopravních nehod s následkem smrti dosahuje toto číslo 25 % a to se musí změnit. Jsem proto rád, že i ředitel dopravní policie Tomáš Lerch podporuje zavedení standardů pro autoškoly a zavedení „řidičáku na zkoušku“. Rozhodně bychom měli v Poslanecké sněmovně otevřít diskuzi o novém zákonu, který by se komplexně věnoval udělování řidičských průkazů. Nemusíme vymýšlet nic „českého“ – v zahraničí se můžeme inspirovat fungující legislativou.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

ČT a demonstrace

Proč by se zaměstnanci ČT nemohli demonstrovat? Není právo demonstrovat dáno Ústavou, která platí pro každého? A co, že je demonstrace proti rozhodnutí zvolených politiků. To se jako nesmí? A můžete uvést konkrétní příklady, kdy jsou na Déčku vysílány zkreslené informace? My teda Déčko máme zrovna m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rakušan (STAN): Zákon o státní službě je legislativní paskvil

15:01 Rakušan (STAN): Zákon o státní službě je legislativní paskvil

Projev na 24. schůzi Poslanecké sněmovny 24. června 2026 k návrh poslanců vládní koalice na vydání z…