Komárek (ANO): Vraťme se do první ligy!

16.02.2017 14:05 | Zprávy
autor: PV

Jako novinář jsem říkal Ne. Ne korupci. Ne neschopnosti. Ne nadutosti, pokrytectví, ne rázným velkohubým slovům. Ne neoprávněným výhodám. Ne partajním intrikám a podfukům.

Komárek (ANO): Vraťme se do první ligy!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Komárek

Tohle Ne říkáme různými slovy skoro všichni (krom tradičních politiků, jejich milenek a milců) už dvacet let. Ano, je to dvacet let. V sedmadevadesátém odhalila krize a pád Klausovy vlády páchnoucí vnitřnosti politického systému. Raněné zvíře, teď nemyslím jen Klause, ale spíše systém, se otřepalo a máme ho tu dalších dvacet let se všemi jeho ohavnostmi.

Tou nejhorší je, že nás okrádá. Nejde jen o přímé loupeže politických mafiánů. Ba ani o miliardy vyhozené do hnoje kvůli neschopnosti zástupců lidu a úředníků na všech úrovních. Politici a státní správa brzdí růst hospodářství, konkurenceschopnosti a mezd.

Na otázku, proč neroste hospodářství rychleji, odpověděli nezávisle na sobě v poslední době dva cenění ekonomové stejně. Jiří Rusnok a Jan Švejnar se shodují: Jedním z hlavních faktorů jsou státní instituce. Neschopnost politiků vytvořila dvě ryze české krize. Státní správa není dlouhodobě schopna zajistit podnikatelům podmínky, natož pak podporu pro rychlejší růst.

Ti, kdo pamatují elektrizující atmosféru listopadu 89, vědí, že byl nesena dvěma sny. První byl sen o svobodě, druhým byl sen o prosperitě. Nechtěli jsme jen stejnou demokracii, jako mají Němci, ale chtěli jsme mít i stejné byty, auťáky a přehrávače a na stáří si koupit domek u moře ve Španělsku. Sen o blahobytu není o nic méně důležitý, než sen o svobodě. Jejich souhra vytvořila moderní Západ.

Sen o svobodě se nám splnil. Naše demokracie je bezvadná, až ne to Masarykovo: demokrati tu a tam scházejí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Dřív prezidenti na summit NATO jezdili

A byli to i prezidenti z jiného tábora než vládního. V čem je to teď jiné? A o čem se tam vlastně rozhoduje a rozhoduje se tam o něčem, jakože by prezident mohl třeba svou účastí rozhodnout o něčem, co vláda nechce?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pospíšil (TOP 09): Klíčové zákony už neprocházejí odbornou debatou

22:33 Pospíšil (TOP 09): Klíčové zákony už neprocházejí odbornou debatou

Projev na 24. schůzi Poslanecké sněmovny 24. června 2026 k návrh poslanců vládní koalice na vydání z…