Konečná (KSČM): Nedopusťme nedostatek léků z Číny

18.03.2023 6:32 | Tisková zpráva

Kateřina Konečná varovala před hrozbou nedostatku často užívaných léků dovážených nebo vyráběných z látek v Číně. K tomu by mohlo dojít, pokud by Západ v současné mezinárodní krizi neuváženě jednal s ekonomicky nejvyspělejší zemí světa.

Konečná (KSČM): Nedopusťme nedostatek léků z Číny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kateřina Konečná

„Hrozil by nám katastrofální nedostatek léků, jaké máme všichni doma či v kabelkách, jaké běžně užíváme. Přitom nahradit tuto závislost na Číně není možné ve výhledu měsíců, ale let a bude vyžadovat naprosté přepsání právní řádu EU týkající se léků a obrovské množství peněz.“ zdůraznila poslankyně Evropského parlamentu Kateřina Konečná, která je mezi třiceti členy jedinou řádnou českou zástupkyní v nedávno zřízeném podvýboru pro veřejné zdraví (SANT).

Podvýbor pro větší péči otázkám, spojeným s veřejným zdravím

Nový podvýbor patří pod výbor pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin (ENVI). Poslanci Evropského parlamentu si od jeho zřízení slibují větší péči otázkám spojeným s veřejným zdravím, léčivými přípravky a také kosmetikou.

Ing. Kateřina Konečná

  • KSČM
  • Jsem poslankyně - díky Vám, pro Vás, s Vámi
  • europoslankyně

Kateřina Konečná se na jeho zřízení dokonce podílela. „Po plnohodnotném výboru pro zdraví volám několik let. ENVI, kam zdraví léta patří, je nevhodně koncipován a díky množství témat, kterým se musí věnovat, je problematika zdravotnictví v něm upozaďována. Trvalo to několik let vyjednávání a konečně se zrodil podvýbor SANT,“ uvedla Kateřina Konečná.

Anketa

Je v pořádku hrozit blokádami vládních budov?

94%
5%
hlasovalo: 49224 lidí

Pokud se ukáže jako životaschopný, měl by se podle ní po příštích volbách do Evropského parlamentu stát z podvýboru regulérní výbor.

„Očekávám, že podvýbor SANT napomůže tomu, aby se zdravotnictví jednou provždy dostalo do hlavního proudu primárních politik EU a konečně se začaly řešit četné problémy, s nimiž se v Evropské unii potýkáme,“ popsala europoslankyně.

„V současnosti je v legislativním procesu ve výboru ENVI několik obrovských zdravotnických dokumentů, jako Evropský prostor pro zdravotní data (EHDS), nařízení o nakládání s krevní plazmou a látkami lidského původu (SOHO), či nová úprava poplatků pro agenturu EMA. Co z toho zůstane pouze pod ENVI a co bude svěřeno SANT ještě nevím. Ke všem těmto dokumentů jsem však stínová zpravodajka, tak očekávám, že se to brzo dozvím,“ dodala europoslankyně.

Článek byl převzat z Profilu Komunistická strana Čech a Moravy

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

školní docházka

K čemu by pomohlo, kdyby byla povinná školní docházka do 18? Tak by šli dotyční na sociálku o 3 roky později a mezitím by jen zabírali místa těm, co chtějí studovat. Teď se víc než kd jindy totiž ukazuje, že kapacity škol jsou nedostačující.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Majerová (Trikolora): Stát hodil téměř 20 % veškerých úspor lidí do kanálu

16:13 Majerová (Trikolora): Stát hodil téměř 20 % veškerých úspor lidí do kanálu

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke spoření na penzi.