Korselt (TOP 09): Doba je vážná, ale kdy nebyla?

22.11.2023 4:30 | Komentář
autor: PV

Představte si následující scénu: obývací pokoj v typickém panelovém domě, kde rodina sjednocená sledováním televizního pořadu upřeně zírá na malou, černobílou obrazovku jediného televizoru v domě. Hlas Jiřího Lábuse se ozývá a odráží od stěn pokojíku, zatímco na tvářích všech přítomných se objevuje široký úsměv.

Korselt (TOP 09): Doba je vážná, ale kdy nebyla?
Foto: TOP 09
Popisek: TOP 09

A pokud bychom provedli skok o tři dekády dopředu, do naší současnosti, obraz by se asi změnil. Televizor je nyní mnohem větší a barevnější, ale rodinné shromáždění před obrazovkou je nahrazeno individuálním sledováním obsahu na smartphonech. Z internetu na nás teď proudí humor v podobě memů, který je často rychlý, cynický a sarkastický.

Jasně, je jiná doba, ale změnil se také náš humor? Jednou z nejmarkantnějších změn je nepochybně jeho dostupnost. V minulosti byly hlavními zdroji smíchu televizní pořady, divadla a knihy. Dnes je humor na každém rohu - na sociálních sítích, v memech, na youtube kanálech a v podcastech. Tato masivní dostupnost humoru však s sebou nese i určitou povrchnost. Vtipy a memy rychle mění svůj charakter a zastarávají, a přestože nás dovedou rozesmát, často postrádají hloubku a kontext, který byl pro humor minulých let typický. Základní esence humoru ale zůstává stejná. I přes všechny změny, které nastaly, stále se smějeme na stejných základech - nesrovnalostech, absurditách, nedorozuměních a překvapeních. Stejně jako před 30 lety, i dnes stále hledáme útěchu, radost a zábavu v humoru. Jestliže je to vtip Jiřího Lábuse nebo meme na internetu, humor je stále tím, co nás spojuje. Zítra si připomeneme 17. listopady, nezapomenutelné dny z naší historie, které máme spojené s vážnou situací. Dny, kdy nebylo všem do smíchu. Když se ale ohlédneme zpět, nejen na posledních třicetčtyři let, uvidíme jednu konstantu, kterou všichni máme rádi - smích.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Michal Zuna byl položen dotaz

Jednání o vydání Babiše a Okamury

Tvrdíte, jak jednání mandátového a imunitního výboru proběhlo věcně a konstruktivně. Můžete to rozvést? Mě by ta debata, kdy je už dopředu znám výsledek zajímala. A lze něco nazvat vůbec jednáním, natož konstruktivním, když víme, že k vydání nedojde? O čem se tak vlastně jednalo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Munzar (ODS): Schillerová konečně přiznala, že rozpočet je jejich

22:31 Munzar (ODS): Schillerová konečně přiznala, že rozpočet je jejich

Projev na 8. schůzi Poslanecké sněmovny 4. února 2026 k hlasování o důvěře vládě.