Koubek (TOP 09): Pane ministře Zaorálku, co odpovíte Taiwanu?

06.03.2016 22:46

Čtvrtek ve Sněmovně se nesl ve znamení interpelací, ve večerních hodinách se dostal k ústní interpelaci i náš předseda a poslanec Jiří Koubek.

Koubek (TOP 09): Pane ministře Zaorálku, co odpovíte Taiwanu?
Foto: TOP 09
Popisek: Jiří Koubek

Interpelace směřovala k panu ministru Zaorálkovi. Ten se ovšem těsně před vystoupení Jiřího Koubka omluvil a z jednání odešel. Čekáme tedy na písemnou odpověď v zákonné lhůtě.

Vážený pane ministře,

v minulém týdnu se Praha pustila na tenký led zahraniční politiky. Schválila takzvanou sesterskou dohodu mezi Prahou a Pekingem, do které si čínská strana prosadila bod uznávající Taiwan jako nedílnou součást čínského území. Takové prohlášení je výsostně zahraničně politické a podle mého názoru, dohody mezi municipalitami sem v žádném případě nepatří. Navíc se v preambuli dohody obě města přihlašují k tiskovému prohlášení obou ministerstev, ale jako by to bylo málo. Musel se tam objevit ještě tento speciální bod ohledně Taiwanu.

Spíše než o rovnocenném partnerství tato smlouva svědčí o podřízeném postavení Prahy vůči Pekingu. Obdobné dohody s jinými metropolemi jako je Dublin a Kodaň tato ustanovení nemají. Tato dohoda nezůstala bez odezvy u politické reprezentace Taiwanu. Podle zpráv v médiích mělo taiwanské Ministerstvo zahraničí požadovat od české diplomacie vysvětlení s tím, že nebude nikdy akceptovat žádné formulace, které rozporují suverénní postavení země.

Ještě 27. února tisková mluvčí vašeho ministerstva sdělila, že o této skutečnosti, a tedy protestu ze strany Taiwanu nemá žádné informace. Od té doby uplynul téměř týden a proto se, vážený pane ministře, obracím na vás s dotazem zda již ministerstvo obdrželo tuto protestní nótu či žádost taiwanské strany. Jestliže ano, co je jejím obsahem, jak jste na ní odpověděl, případně, jak na ni odpovíte?

Děkuji. Jiří Koubek

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Válek (TOP 09): Co dál se zdravotnickými prostředky?

20:09 Válek (TOP 09): Co dál se zdravotnickými prostředky?

Medicína je podnikání. V některých oblastech, jako je estetická chirurgie to nikoho nepřekvapí a živ…