Koudelka (Trikolora): Osvobození moravského Brna 26. 4. 1945

26.04.2025 18:05 | Monitoring
autor: PV

Brno bylo osvobozeno 26. 4. 1945 na závěr bratislavsko-brněnské operace pod velením maršála Rodiona Malinovského, velitele 2. ukrajinského frontu.

Koudelka (Trikolora): Osvobození moravského Brna 26. 4. 1945
Foto: Archiv PL
Popisek: Zdeněk Koudelka

Článek byl převzat z Profilu Doc. JUDr. Zdeněk Koudelka, Ph.D. - Osvobození moravského Brna 26. 4. 1945

Operace začala 25. 3. 1945 na Slovensku a v jejím rámci došlo k osvobození Bratislavy a následně i moravského zemského města Brna. Bojů se vedle Sovětské armády účastnila i Královská rumunská armáda. Osvobození Brna bylo tak významné, že Stalin vydal rozkaz, aby na počest osvobození Brna bylo vypáleno v Moskvě 20 dělostřeleckých salv.

Událost připomíná pomník Rudoarmějce na Moravském náměstí v Brně. Autorem sochy je Vincenc Makovský a autor podstavce významný brněnský funkcionalista Bohuslav Fuchs. Stalinův rozkaz byl přímo na podstavci pomníku uveden:

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

JUDr. Jindřich Rajchl byl položen dotaz

Proti válce jsou snad všichni normální

Jak ale chcete docílit ukončení války na Ukrajině? Jak přimět Putina k míru? Myslíte, že on je schopný minimálně nějakého kompromisu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Malá (ANO): Zpřísnění trestů za sexuální zločiny

11:05 Malá (ANO): Zpřísnění trestů za sexuální zločiny

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k propuštění Dominika Feriho na svobodu.