Kováčik (KSČM): Zemědělci volají o pomoc

18.05.2016 4:33 | Zprávy
autor: PV

Agrární komora ČR varuje. Minulý týden sdělila, že dovozy mléčných produktů do České republiky se zvýšily například u másla na 6,677 mil. kilogramů.

Kováčik (KSČM): Zemědělci volají o pomoc
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Kováčik

Podíl dovozů na náš trh při spotřebě mléčných výrobků nyní činí 42,3 %. Slibovaná podpora a opatření na podporu mléčné výroby a celé živočišné výroby existují pouze na papíře. Hledání nových odbytišť je v nedohlednu. Zemědělci na venkově kvůli problémům na trhu s mlékem zvažují demonstrace. Tyto všechny indicie sděluje Agrární komora ČR. Prvotním by teď mělo být hledat taková opatření, která přímo zamezí dovozům komodit, kterých máme na domácím trhu dostatek nebo dokonce nadbytek, ať jde o máslo či některé typy sýrů, jogurty a další podobné produkty, které sami umíme vyrobit ve velmi vysoké kvalitě. Je sice hezké, že ministerstvo pátrá po dlouhodobých nástrojích, a to především zvýšením podílu domácích potravin na tuzemském trhu, kde jsou podle ministra zemědělství velké rezervy. Podle něj jde o to, že zahraniční obchodní řetězce dávají přednost dovozu potravin. Jenže pravidla pro tyto řetězce měla být nastavena při jejich vstupu do České republiky. Dnes nejen mlékařům, ale i všem dalším zemědělcům připadá tato snaha jako boj s větrnými mlýny. Ani my občané, pokud budeme skutečně upřednostňovat naši domácí potravinovou produkci, nedokážeme tento trend bez aktivní politiky české vlády pro zemědělce výrazně změnit.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Euro

Zmiňujete se o jakémsi hlasovacím kartelů zemí eurozóny, ale když teď nejsme členy, nerozhoduje se tak vlastně o našich penězích jen bez nás? I když nemáme euro, tak do EU přeci přispíváme, jen teda pokud to chápu vůbec, tak už o jejich osudu vlastně jako nečlenové eurozóny nerozhodujeme vlastně vůb...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prokop (Stačilo!): Tohle už není nedůstojné, ale přímo ujeté

8:03 Prokop (Stačilo!): Tohle už není nedůstojné, ale přímo ujeté

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke vztahům mezi Strakovkou a Hradem.