Kovářová (STAN): Cesta úsporného stavebního zákona je jedinou správnou cestou

10.12.2020 21:35 | Zprávy
autor: PV

Stavební řízení má být podle opozice jednodušší a levnější, ODS, Piráti, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN předkládají společný pozměňovací návrh stavebního zákona.

Kovářová (STAN): Cesta úsporného stavebního zákona je jedinou správnou cestou
Foto: Archiv VK
Popisek: Věra Kovářová

Zástupci pěti opozičních stran dnes představili parametry pozměňovacího návrhu k novele stavebního zákona, který má za cíl zjednodušit a zrychlit stavební řízení. Opoziční politici se opírají především o digitalizaci a co nejjednodušší stavební řízení. Na rozdíl od vlády nechtějí centrální stavební úřad, ale zachovávají více pravomocí samosprávám.

„Přinesli jsme České republice dobrou zprávu v podobě pozměňovacího návrhu k vládní novele stavebního zákona. Naše úprava znamená významné zkrácení cesty k získání stavebního povolení, lidé tedy budou moci snáz stavět domy a stát budovat infrastrukturu. Důležité je, že na rozdíl od vlády nechceme od každého občana 2 500 korun na zřízení nového stavebního úřadu, který by vyšel až na 25 miliard. Stavíme na digitalizaci, vystačíme si se stávajícími úřady, které jsou dostatečně blízko lidem. Tím zjednodušujeme a zkracujeme stavební řízení,“ říká místopředseda ODS Martin Kupka.

„Klíčovou součástí našeho návrhu je plán na digitalizaci a územní plánování. Chceme plně digitální stavební řízení, které odlehčí stavebníkům, úředníkům a usnadní účast veřejnosti. Na pár kliknutí na internetu bude moct stavebník získat všechny potřebné informace od dotčených orgánů či si vyžádat vyjádření od všech vlastníků veřejné dopravní a technické infrastruktury. Úředník zase jedním kliknutím pošle žádost o povolení stavby všem dalším úřadům a vlastníkům sítí. Digitalizace nejen vše dramaticky zrychlí, ale i výrazně sníží náklady. Zároveň chceme posílit postavení samospráv v oblasti územního plánování. Největším městům dáme možnost vytvořit si zvláštní městské stavební předpisy, menší obce si pak budou moci tvořit územní plán bez povolení krajského úřadu, bude stačit pouze oznámení s možností kontroly. Tím samosprávám dáme šanci tvořit územní plán nezávisle a rychle s ohledem na nejlepší zájmy místních lidí. Protože právě o ty musí jít především,” vysvětluje předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Andrej Babiš byl položen dotaz

Co uděláte z Prokopem?

To, že nepřiznal hned 3 byty přeci nemůže být náhoda, a jestli zapomněl, jak tvrdí, tak to je podle mě výmluva dítěte, která z něj ale rozhodně nedělá dobrého politika. Co mi přijde také dost divné, že si prý na byt bral hypotéku, ale ANO daroval milion. Dají se v ANO koupit funkce a místa na kandid...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prokšanová (KSČM): Díky všem statečným sovětským lidem. Nezapomeneme!

22:33 Prokšanová (KSČM): Díky všem statečným sovětským lidem. Nezapomeneme!

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k výročí otevření východní fronty za druhé světové vá…