Kovářová (STAN): Náklady na darování krve musí nést veřejné rozpočty, ne zaměstnavatel

14.06.2018 20:16

Změna počítá s tím, že i nadále budou dárci krve dostávat náhradu mzdy od zaměstnavatele, ten ale o to méně peněz odvede do veřejných rozpočtů, např. na daních. Dosud veškeré náhrady mzdy za dny, ve kterých měl dárce volno na darování krve, nesl zaměstnavatel.

Kovářová (STAN): Náklady na darování krve musí nést veřejné rozpočty, ne zaměstnavatel
Foto: Archiv VK
Popisek: Věra Kovářová
reklama

„Ano, dárci krve by i nadále měli pobírat v den, kdy je jim odebírána krev, náhradu mzdy. Nepovažujeme ale za šťa stné, že náklady za tento úkon, který je v celospolečenském zájmu, nese zaměstnavatel. V příštích dnech proto předložíme novelu, která tuto zátěž přenese na veřejné rozpočty,“ vysvětluje poslankyně Věra Kovářová (STAN).

A vysvětluje důvody: „Existují bohužel případy, kdy zaměstnavatelé kvůli popsanému nastavení nevycházeli zaměstnancům – dárcům vstříc, což je pochopitelně nežádoucí. Naším návrhem, který se opírá přímo o zkušenosti z praxe, chceme tento problém odstranit.“

Poslankyně Kovářová už vloni prosadila návrh, aby si bezúplatní dárci krve mohli snížit daňový základ za každý odběr krve o 3 000 Kč namísto částky 2 000 Kč, která platila od roku 1996. Díky této novele si mohou nově odečíst 20 000 Kč od daňového základu také dárci kostní dřeně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prokop (ANO): Týdenní report z Jižního Města

22:30 Prokop (ANO): Týdenní report z Jižního Města

Minulý týden byl pro mě pracovně o něco klidnější než ten předchozí, takže dnes budu stručnější. Mým…