Kovářová (STAN): Vládne se ještě ve Strakovce, nebo vládne prezidentův poradní tým?

17.06.2021 17:15

Projev na 104. schůzi Poslanecké sněmovny 17. června 2021 – interpelace premiéra Babiše k aktuálnímu působení vlády

Kovářová (STAN): Vládne se ještě ve Strakovce, nebo vládne prezidentův poradní tým?
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Republikový sněm Strany soukromníků. Místopředsedkyně STAN Věra Kovářová živě

Vážený pane premiére,

před několika týdny jsem vás při interpelacích, na kterých jste spolu s téměř všemi ministry chyběl, kladla otázku, zda ještě máme vládu. Tak pro všechny zdánlivě uklidňující informace. Vládu prý máme. Jen se v čase interpelací musí věnovat naléhavějším záležitostem. Nyní se musím ptát v podobném duchu. Vládne ještě naše vláda? Mnohý by si totiž myslel, že když prezidentům poradce de facto rozhoduje o tom, kdy a jestli se uskuteční strategicky klíčové zakázky Ministerstva obrany, za desítky miliard, nevládne vláda, ale právě tento poradce.

Řeči o historicky největší zakázce na 210 pásových obrněnců, kterou už před měsícem schválila vláda. Neuskutečnění této zakázky před volbami, ke kterému dle veřejných informací věc směřuje, má ale značná rizika. Česká republika totiž musí splnit svůj závazek vůči NATO na vybudování těžké brigády a čas běží. Navíc pokud by nynější ministr obrany v případně v příští vládě již neusedl a nové vedení rezortu by se muselo se zakázkou opět seznamovat, znamenalo by to zdržení. A Česká republika by se opět dostala do časového skluzu a narychlo by hledala dodavatele, který by zakázku nakonec splnil, možná za mnohem méně výhodných podmínek, než nyní.

Zůstává přitom zvláštní náhodou, že ministr obrany, který se rozhodl k přezkoumání této zakázky po schůzce s prezidentem Zemanem a jeho poradním týmem. Týmem, v němž hlavní roli hraje prezidentův poradce Nejedlý. A právě pan Nejedlý uvedl, že vzhledem k blížícím se prázdninám a volební kampani by podepsání zakázky odložil a nechal ji na další vládě. A vypadá to, že se zakázka skutečně odloží.

Otázka tedy zní. Vládne se ještě pořád ve Strakovce, nebo už vaše vláda na vládu rezignovala a vládne nám prezidentův poradní tým? Pak už zbývá jediná otázka. Kdo vládne prezidentovu poradnímu týmu? Tuto otázku považujte za řečnickou, na rozdíl od té předchozí.

Děkuji.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fiala (ODS): Aby naše planeta byla plná života i za sto let

8:38 Fiala (ODS): Aby naše planeta byla plná života i za sto let

Komentář na facebookovém profilu k ekologii.