Kožušník (ODS): Nehlasujte pro zrušení amerického embarga vůči Kubě

31.10.2013 5:28

O 53 let trvajícím ekonomickém embargu USA vůči Kubě bude toto úterý hlasovat 68. Valné shromáždění OSN. Podle českého europoslance Edvarda Kožušníka, který se problematice Kuby dlouhodobě věnuje se však jedná o divadlo pro veřejnost, kterým se Kuba snaží přenést vinu za své ekonomické a sociální problémy na bedra USA.

Kožušník (ODS): Nehlasujte pro zrušení amerického embarga vůči Kubě
Foto: Edvard Kožušník
Popisek: Europoslanec Edvard Kožušník
reklama

„Samotné hlasování je každoročním folklórem v OSN. Letos se tuším o tom samém bude hlasovat již po dvaadvacáté. Kubánský komunistický režim se snaží ve světě vytvořit iluzi, že za všechna příkoří, která se dějí na tomto karibském ostrově mohou Spojené státy,“ uvedl Kožušník. Podle něj je pro Českou republiku nedůstojné, aby se aktivně účastnila přijímání této deklarace. „Výsledek hlasování nebude mít žádný vliv na skutečnost, zda USA embargo zruší či nikoliv. Kdyby se Spojené státy nakonec samy rozhodly embargo zrušit, život běžných Kubánců se tím vůbec nezlepší. Jediným kdo by z přísunu amerických dolarů těžil by byli komunističtí představitelé kubánského režimu a vysocí představitelé armády, která ovládá většinu kubánského zahraničního obchodu. Poslední co by si totalitní kubánský režim přál je skutečné zrušení embarga, protože režim by definitivně ztratil vnějšího nepřítele. Česká republika by se neměla nechat vtahovat do této kubánské hry na zlé USA a hodnou Kubu a měla by buď tuto rezoluci odmítnut nebo se alespoň zdržet, je to pro nás nedůstojné,“ zdůraznil český europoslanec.

Kožušník se problematice lidských práv na Kubě věnuje dlouhodobě. V Evropském parlamentu byl iniciátorem ocenění kubánského disidenta Guillermo Fariñase Sacharovovou cenou.

Edvard Kožušník

  • ODS
  • Svět není ani černý ani bílý
  • mimo zastupitelskou funkci

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Edvard Kožušník

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Gajičová (STAN): Bezpečnost v malých obcích

6:32 Gajičová (STAN): Bezpečnost v malých obcích

Již delší dobu se zamýšlím nad otázkou bezpečného a klidného žití v menších obcích. Nemám na mysli m…