Lachnit (ANO): Komunitní centrum prádelna Prádelna - coworkingový prostor jinak

17.07.2022 8:39

Komunitní centrum Prádelna v Holečkově ulici na Smíchově představuje multifunkční komunikační prostor pro veřejnost.

Lachnit (ANO): Komunitní centrum prádelna Prádelna - coworkingový prostor jinak
Foto: Praha 5
Popisek: Radní MČ Praha 5 JUDr. Petr Lachnit

Nabízí především volnočasové aktivity pro seniory, kulturně společenské programy pro nejširší veřejnost, ale také program pro děti a mládež nebo místo pro aktivity a prezentaci národnostních a etnických menšin. Zároveň také slouží coby coworkingový prostor pro spolupráci s neziskovými organizacemi různého zaměření, dalšími organizacemi či neformálními sdruženími. 

Anketa

Líbí se vám výstava zničené techniky Ozbrojených sil Ruské federace na pražské Letné?

4%
96%
hlasovalo: 25298 lidí

„V samotné původní koncepci komunitního centra byl uveden jako jeden ze zamýšlených přínosů tohoto zařízení jeho využití mj. coby prostoru pro rozličná občanská sdružení, spolky nebo neformální občanské projekty obyvatel především naší městské části Praha 5“ říká JUDr. Petr Lachnit, který stál před lety u samotného vzniku současné podoby centra.

Nyní je komunitní centrum využíváno a spolupracuje se spoustou organizací, např. Sdružení Rumunů v České republice, Bulharský kulturní institut v Praze, Cestou necestou, z.s., Jako doma – Homelike, o.p.s., Nadace Charty 77 atd. Stejně tak zde nalezla zázemí taneční škola InDance, kurzy tance – zouk nebo semináře a workshopy věnované permakultuře, zahradničení a semenaření. Spolupráce probíhá většinou formou pronájmu, který je však v případě projektů souvisejících s činností a posláním komunitního centra takřka symbolický.

Významným přínosem je totiž propojení již stávajících aktivit s novými podněty, prolínání a otevírání nových souvislostí, mezioborová a mezigenerační spolupráce ve prospěch všech návštěvníků centra. Společným jmenovatelem tak stále zůstává přínos pro místní komunitu, i když ani příjem z pronájmů není coby další zdroj financování provozu centra zcela zanedbatelný.

Většinou však dochází k propojení s dalšími činnostmi a pravidelnými návštěvníky Komunitním centrem Prádelna, což bývá často celkem nečekané, ale o to více inspirující. Příklad z poslední doby – studentské improvizační divadlo Tibora Skalky, které předvedlo své vystoupení na slavnostním zakončení zimního semestru vzdělávacích kurzů pro seniory a nutno přiznat, že studenti byli seniory nadšeně přijati. Nejnovějším přírůstkem této kooperace je skupina tzv. nového cirkusu Nightmare show. Alternativní vrhači nožů, kteří přetavují tu původní atmosféru starých cirkusových manéží a setmělých kabaretů do novodobého avantgardního pojetí, připravili v rámci programu „Léto s Komunitním centrem Prádelna“ worskhop pro seniory. Nabízejí tak jedinečnou příležitost na vlastní kůži zatajit dech při show staré jako sám cirkus, a navíc nahlédnout do zákulisí.

JUDr. Petr Lachnit dodává: „V případě našeho komunitního centra se nejedná o klasický coworkingový prostor, tedy pouze sdílenou kancelář. Spíše vnímáme ono sdílení v širším slova smyslu jako příležitost pro netradiční setkávání a vzájemné obohacování se na první pohled třeba i zcela nesourodých světů. A že to funguje, potvrzuje množství zajímavých projektů a organizací, které v Komunitním centru Prádelna našlo zázemí, díky čemuž komunitní centrum opravdu působí jako jakýsi generátor nápadů a iniciativních podnětů.“

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Sankce

Je pravda, že Rusko válčí i přes sankce, ale jakou jinou páku na něj použít? Nebo byste nedělal nic a jen přihlížel ruské agresi?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Krajča (KSČM): Vrah zůstane vrahem

4:31 Krajča (KSČM): Vrah zůstane vrahem

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k filmu o bratřích Mašínech