Lachnit: Fotokoláže Jitky Dosoudilové v galerii Konírna v Raudnitzově domě

11.5.2022 8:36 dop. | Tisková zpráva

„V historických prostorách Raudnitzova domu se letos otevřelo Komunitní centrum Konírna a s ním i nový výstavní prostor. Vzniklo tak místo, kde se bude prolínat umění s aktivitami komunitního centra,“ uvedl radní JUDr. Petr Lachnit.

Lachnit: Fotokoláže Jitky Dosoudilové v galerii Konírna v Raudnitzově domě
Foto: Praha 5
Popisek: Radní MČ Praha 5 JUDr. Petr Lachnit

Ve čtvrtek 5. května byla v Komunitním centru Konírna zahájena výstava fotomontáží Jitky Dosoudilové, nazvaná Imaginace. Cesta autorky k tvorbě koláží nebyla obvyklá. Nechodila v dětství do fotografických kroužků ani se nevěnovala kreslení. K tvorbě koláží ji přiměla až dramatická změna v jejím životě.

Když jí před několika lety diagnostikovali rakovinu, rozhodla se tuto informaci před rodinou a spolupracovníky zatajit, nicméně po operaci již potřebovala emoce uvolnit, a to cestou tvůrčí. A tak se rozhodla pro tvorbu digitálních koláží. Učitelem jí byl manžel fotograf, který se dříve věnoval tvorbě klasických koláží. Autorka je také absolventkou soukromého studia výtvarné digitální fotografie, má za sebou spousty veřejných výstav a výstava v Komunitním centru Konírna bude její patnáctá!

A jak to tedy bylo s počátkem tvorby? První geometrické koláže s ostrými liniemi odrážely všechen strach, bolestnou ztrátu jistoty budoucnosti, kterou považujeme za samozřejmou. Nicméně autorka sama uvádí: „I když mě k výtvarné tvorbě přivedla rakovina, mé obrazy nejsou vůbec depresivní. Naopak, jsou velmi barevné.“

Anketa

Bojíte se Vladimira Putina?

2%
96%
hlasovalo: 18046 lidí

Síla barev, která vyzařuje z koláží, vypovídá o boji mysli s porážkou, o síle naděje, kterou člověk tolik potřebuje. Postupem doby se linie v tvorbě Jitky Dosoudilové zaoblují, vznikají koláže s jemnějšími barvami pozadí. Obrázky z cest se mění v krajiny fantazie. Objevují se koláže, připomínající impresi, abstrakci nebo grafiku.

Tvorba autorky se neustále vyvíjí a její hlavní inspirací jsou její vlastní pocity a fantazie. A tak všechny zájemce o umění a fotokoláže srdečně zveme do prostor Komunitního centra Konírna na výstavu Imaginace. Obdivovat dílo Jitky Dosoudilové můžete během celého května v době aktivit komunitního centra.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Primátor Jura: Služba Senior taxi vyjde město dráž

17:46 Primátor Jura: Služba Senior taxi vyjde město dráž

Oblíbená služba Senior taxi si v budoucnosti vyžádá vyšší náklady na provoz. Navýšení finančních pro…