Lang (ODS): Proč nebýt organizovaným věřícím? Podívejte se do Nepomuku…

28.07.2016 11:16 | Zprávy

Věřím v jakousi sílu či moc nad námi. Ať už jí chce někdo říkat Bůh, nebo bůh, nebo nějak jinak. Což ale neznamená, že svou víru musím provozovat ve stádu, se stádem a podle nápěvu pastýřské píšťaly. Proč?

Lang (ODS): Proč nebýt organizovaným věřícím? Podívejte se do Nepomuku…
Foto: ODS
Popisek: ODS

Nechci teď vůbec rozebírat přednosti a neřády toho či onoho náboženství a jeho církví. Jedná se mi o to, že v žádné církvi, alespoň v takové, jaká má skutečný společenský vliv, neexistuje demokracie, anebo něco, co se jí alespoň podobá. Naopak. Všechno a všechny někdo řídí, docela jen podle své vůle, někdo, kdo je dogmaticky určený jako ten nejvyšší. A schovává se za někoho ještě vyššího, kdo je mimo náš lidský dosah. Ti ostatní musí držet hubu a krok. Vše je organizováno vlastně po vojensku a proti rozkazu není odvolání či dovolání. A to i tehdy, když někdo něco dělá dobře, něco umí a vyčnívá přitom z davu. Toho je třeba náležitě potrestat za každý dobrý skutek. I proto tak církve nesnáší komunisté, protože dělají a dělali přesně totéž, co ona, jenom to jinak pojmenovávají a fungují díky tomu taktéž jako jistá církevní moc. Mimochodem, opírají se přitom také o Trojici. Místo Otce, Syna a Ducha svatého o Marxe, Engelse a Lenina.

„Krásný“ příklad nám v poslední době předvádí katolická církev v českobudějovické diecézi ve městě Nepomuk na jižním Plzeňsku. Mají tam faráře, jenž je, když už ne všemi, pak určitě většinou velmi oblíbený. Katolíky i nekatolíky, věřícími i nevěřícími. Pan farář, pater Vítězslav Holý, totiž něco dělá – pro lidi, pro město, pro větší slávu jeho církve, pro minulost, přítomnost i budoucnost. Inicioval vznik Matice svatého Jana Nepomuckého. Za jeho působení došlo ke vzkříšení muzea se sbírkou vzácných nepomucenií. Kdo to náhodou neví – náš Svatojánek patří mezi světově nejproslulejší katolické světce. Mnohonásobně z tohoto pohledu převyšuje význam našich starých přemyslovských svatých zemských patronů, Václava a Ludmily. A i díky němu o nás mnoho lidí ve světě ví.

Nepomuk býval od dob komunistického puče po nedávné časy pozapomenutým místem, o němž věděli tak leda studenti středních škol v souvislosti s maturitní otázkou „Rukopis zelenohorský“. Popřevratová společnost pak hlavně, bohužel, v souvislosti s filmem Černí baroni na motivy Švandrlíkova humoristického románu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Jak věřit vašim slibům?

Slibujete dostupnější bydlení, konec korupce, ale co se změnilo za ty roky, co jste v politice? Dokonce jste byli dost dlouho součástí vlády. A když jsme u toho, šli byste do koalice se SPOLU a STAN znovu nebo ne? Protože jestli ne, tak kdo jiný vám zbývá?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zaorálek (SOCDEM): Z kauzy Bitcoin se stává groteska

22:33 Zaorálek (SOCDEM): Z kauzy Bitcoin se stává groteska

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k bitcoinové kauze.