Linek (Soukromníci): Superhrubá mzda – sprostý podezřelý

14.01.2020 16:17 | Zprávy

V poslední době, vlastně v posledních několika letech se vedou vášnivé debaty o zrušení či nezrušení superhrubé mzdy. A vlastně taktéž o tom, jak tato kategorie sama o sobě brání snížení daní v naší republice. Co je tedy superhrubá mzda?

Linek (Soukromníci): Superhrubá mzda – sprostý podezřelý
Foto: Archiv Ladislava Linka
Popisek: Ladislav Linek

Superhrubá mzda je pojem, kterým se v ČR označuje základ daně, ze kterého se následně vychází při výpočtu zálohy na daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti. Samotná superhrubá mzda vstoupila v platnost v rámci reformy veřejných financí v roce 2008, avšak není v žádném zákoně takto označována, jedná se pouze o jiný název metody výpočtu daně ze mzdy. Právně je superhrubá mzda ukotvena v § 6 odst. 12 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů.

Výpočet superhrubé mzdy

Superhrubá mzda vychází z hrubé mzdy zaměstnance, ke které se přičítá zdravotní (9 %) a sociální pojištění (25 %) zaměstnavatele. Výsledkem je superhrubá mzda, která se po zaokrouhlení na stovky[p 1] dle § 16 Zákona o daních z příjmů následně využije pro výpočet zálohy na daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti (15 %). Superhrubá mzda je tedy přesným účetním nákladem zaměstnavatele na zaměstnance. Pokud by žádná ze stran neplatila státu žádné daně ani odvody, mohl by zaměstnavatel přesně tuto celou částku vyplácet zaměstnanci, aniž by to pro zaměstnavatele mělo oproti současnému stavu jakýkoliv negativní finanční efekt.

Tedy superhrubá mzda, jak z výše uvedeného vyplývá, je jen ekonomická kategorie. Nic víc, nic míň. Sama o sobě určitě nebrání snížit procento daně, placené z tohoto základu. Naopak si myslím, že je to dobrá kategorie, protože plně a poměrně přesně vystihuje finanční náklady podnikatele na zaměstnance. Znovu je tedy třeba zopakovat, že nákladem podnikatele na zaměstnance je nejen hrubá mzda, ale i náklady na sociální a zdravotní pojištění. Toto se však nemusí hodit do krámu věčným útočníkům ze strany levice a odborů v otázce zaplacených odvodů státu.

Ladislav Linek
1. místopředseda Strany soukromníků České republiky

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Uznáváte, že nedostatečně řešíte problémy, které trápí většinu z nás?

Pane Dufku, teď jsem si přečetl tento váš komentář nebo jak to nazvat - https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Dufek-KDU-CSL-Volici-maji-tendenci-se-vymezovat-proti-vladnouci-garniture-756812. Uvádíte v něm, že úspěšná strana bude ta, která dokáže vyřešit reálné problémy lidí - na...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rozvoral (SPD): Požadujeme od státu větší ochranu všech slušných a pracujících občanů

22:01 Rozvoral (SPD): Požadujeme od státu větší ochranu všech slušných a pracujících občanů

Česká tisková kancelář tento týden zveřejnila výsledky průzkumu agentury STEM, ze kterého vyplývá, ž…