Lukša (TOP 09): Za trestný čin může člověk, nikoliv společnost

28.05.2016 7:32

Poslanecká sněmovna schválila rozšíření trestní odpovědnosti právnických osob. Je to další ze zákonů, který v naší společnosti utahuje šrouby.

Lukša (TOP 09): Za trestný čin může člověk, nikoliv společnost
Foto: top09.cz
Popisek: starosta Čeladné Pavol Lukša

Jsem samozřejmě pro potrestání jakýchkoliv nekalostí, ale přeci jenom právnická osoba je virtuální entita a za každých činem vždy stojí konkrétní člověk či více lidí najednou. Ty je potřeba potrestat, protože takhle vytváříme pouze jakousi formu kolektivní viny.

Nebezpečím je, že trestní odpovědnost právnických osob může ohrožovat fungující firmy, a to třeba takové, které jsou pro trh zcela zásadní. Tím pádem také zaměstnance a vlastně i zákazníky. Stejně tak může být zneužita v politickém boji mezi politickými stranami, které jsou také právnické osoby. Jednání jednoho podivného člena by nemělo narušovat politickou soutěž.

To samé platí kupříkladu i pro noviny. Zneužití je možné právě v konkurenčním boji, který tak získává velice neférovou špinavost jako nástroj. Celá společnost může být likvidována na základě jednání jednotlivce, jenž klidně může být za tímto účelem nasazený či zkorumpovaný jinými osobami. Vyvinit pak společnost nebude vůbec jednoduché a přinese to minimálně další obrovské množství byrokracie do života podnikatelů a jejich zaměstnanců, neboť budou muset vytvořit množství nových vnitřních směrnic a sešněrovaných postupů. Každopádně je to v duchu dnešní doby.

Schvalují se kvanta zákonů, které se střídají pouze v tom, jestli jde zrovna o kontrolu, monitoring či represi. Budeme muset následně těžce bojovat za velkou debyrokratizaci státu, abychom mohli zase žít v normální společnosti. Rezistence bude bohužel velká a silná.

reklama

autor: PV

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

potíraní dezinformací

Vaše vláda chce neustále bojovat proti dezinformacím, ale zároveň šetříte ve školství. Nemáte dojem, že to nejde dohromady? A co třeba využít peníze na potírání dezinformací a dát je do školství? A co to vlastně ta dezinformace je? Co když se něco jeví jako dezinformace, ale za chvíli se ukáže, že j...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mašek (ANO): Nelegální migrace dál roste a prakticky se s tím nic nedělá

18:11 Mašek (ANO): Nelegální migrace dál roste a prakticky se s tím nic nedělá

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k migraci.