Marek Rojíček: Současná mimořádná situace prokázala skutečnou hodnotu kvalitních dat o obyvatelstvu

05.06.2020 13:43

Projev na 49. schůzi Poslanecké sněmovny 5. června 2020 k návrhu zákona o sčítání lidu, domů a bytů v roce 2021 o státní statistické službě.

Marek Rojíček: Současná mimořádná situace prokázala skutečnou hodnotu kvalitních dat o obyvatelstvu
Foto: ČSÚ
Popisek: Předseda ČSÚ Marek Rojíček
reklama

Děkuji, pane předsedající. Dámy a pánové, vážené poslankyně, vážení poslanci. Zcela podporuji všechno, co zmínila paní ministryně v úvodním projevu. Chtěl bych podotknout, že současná mimořádná situace prokázala skutečnou hodnotu kvalitních dat o obyvatelstvu včetně údajů o počtu a rozmístění slabších skupin, které se reálně neobejdou bez naší pomoci.

Připravované sčítání tvoří nezbytný základ této demografické statistiky pro řadu dalších let. Rovněž koncept sčítání prostřednictvím internetu, na který klademe důraz, se ukazuje jako správný. I díky současné situaci stále více a více lidí spoléhá a aktivně využívá on-line technologie. Doufáme také, že bude pokračovat trend propojování různých administrativních zdrojů a registrů, kde hraje státní statistická služba nezastupitelnou roli.

Jsem také velmi rád, že v zákoně navržený způsob sčítání nalezl podporu mezi zákonodárci, a že se debata soustředila pouze na obsah otázek. Výsledek této debaty Český statistický úřad zcela respektuje a aktivně se podílel na přípravě příslušného legislativně technického návrhu v usnesení výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj číslo 177. Jenom bych chtěl ještě podotknout, že i návrh pana poslance Kotena byl obsahově shodný, nemáme s ním problém. Jediný problém byl legislativně technický, protože pokud by byl přijat, znamenalo by to, že by se dobrovolně vyplňovala národnost a údaj o mateřském jazyce, nikoliv národnost a náboženská víra nebo vyznání.

V tuto chvíli děkuji za vaši pozornost. Jsem připraven případně reagovat na nějaké další podněty. Děkuji.

Marek Rojíček je předseda ČSÚ

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Všichni žáci a studenti se musí vrátit do škol

22:33 Okamura (SPD): Všichni žáci a studenti se musí vrátit do škol

Komentář na facebookovém profilu k opatřením proti covidu-19.