Maršíček (KSČM): Budou mít bezpečnostní sbory lepší podmínky pro svou práci?

20.02.2014 10:22

Vyjádření Zdeňka Maršíčka, stínového ministra vnitra KSČM, k vystoupení Jany Černochové, poslankyně PS PČR za ODS, týkající se bezpečnostní problematiky v programovém prohlášení vlády B. Sobotky.

Maršíček (KSČM): Budou mít bezpečnostní sbory lepší podmínky pro svou práci?
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Stínový ministr KSČM pro resort vnitra Zdeněk Maršíček
reklama

Dlouhodobě se zabývám jako odborný mluvčí a stínový ministr vnitra za KSČM bezpečnostní politikou státu. Proto jsem pozorně sledoval i vystoupení jednotlivých poslanců k této problematice v Poslanecké sněmovně, kdy Vláda ČR žádala o důvěru.

Ve své článku, bych se chtěl zabývat vystoupením paní poslankyně Černochové za ODS, která byla a jistě stále je o situaci v bezpečnostních sborech velice dobře informována. Přes to, si dovolím na některé nepřesnosti v jejím vystoupení upozornit.

K problematice kontroly zpravodajských služeb. Paní poslankyně oprávněně kritizovala nízkou jazykovou a stylistickou úpravu v písemném materiálu vlády. Konkrétně v té části, která řeší posílení parlamentní kontroly zpravodajských služeb. Chtělo by to však také sdělit její odborný názor na tuto problematiku a ten z úst paní poslankyně nezazněl.

KSČM je toho názoru, že reforma zpravodajských služeb, včetně posílení jejich parlamentní kontroly, je nutná, ale musí jí předcházet objektivní analýza současného stavu, především s odborníky a za účasti politických stran v příslušných komisích a výborech Poslanecké sněmovny. Reforma zpravodajského systému se nesmí stát předmětem nějakého aktuálního krátkodobého politického nebo jiného zájmového boje, jak jsme toho v minulosti a někdy i v současnosti svědky.

Při předkládání nového návrhu by měly být jasně formulovány konkrétní cíle reformy zpravodajských služeb. Hlavním problémem dnes totiž není jen kontrola, ale i nedostatečný systém řízení a koordinace činnosti zpravodajských služeb. Poslední událostí ukazují, že dnes nejsou zpravodajské služby vládou řízeny a až na výjimky ani úkolovány.

Paní poslankyně Černochová, zmiňuje také reformu Policie ČR. Ano, v době, kdy se schvalovala reforma Policie ČR a paní Černochová nebyla ještě poslankyní, tehdejší ministr Ivan Langer předložil k diskuzi návrh reformy poslancům napříč politickým spektrem a byla také projednána s odborníky i policisty.

Poslanecký klub KSČM také své připomínky předložil. O výsledku však nebyl informován a nakonec byly uplatněny návrhy ODS.

A ještě jednu připomínku k vystoupení paní poslankyně Černochové. KSČM kritizovala také, že nejdříve byla projednána reforma a poté až zákon o Policii ČR. Reforma by přece měla vycházet z přijatého zákona a ne přizpůsobovat zákon reformě.
Paní poslankyně také zdůvodnila efektivitu práce Policie ČR tím, že bylo zřízeno 14 krajských ředitelství. Určitě ví, že ze strany řady policistů a odborníků není právě považováno toto řešení za šťastné. Právě mimo jiné i z hlediska ekonomiky. A jak současnou situaci řešit?

Nezbytné je řešit obsazení a typizaci základních organizačních článků služby pořádkové policie. Přítomnost příslušníků služby pořádkové policie totiž na daném území přímo reguluje stav veřejného pořádku a kriminality. KSČM upozorňuje již dlouhodobě, že od roku 2010 došlo ke zrušení několika obvodních oddělení Policie ČR a právě v těchto místech došlo následně k enormnímu nárůstu kriminality a podstatnému zhoršení stavu veřejného pořádku. Také důsledek reformy přijaté za vlády ODS.

Bude vhodné podle názoru KSČM ve spolupráci s krajskými řediteli vyhodnotit funkčnost krajských policejních ředitelství jako samostatných organizačních složek státu. V případě neefektivního fungování prosazovat zřízení jedné organizační složky státu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kscm.cz
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Štěpánek (Trikolóra): Novináři? Ne, presstituti!

16:21 Štěpánek (Trikolóra): Novináři? Ne, presstituti!

Kdyby novináři ještě byli skutečnými novináři, a ne politickými aktivisty, kdyby investigativci ješt…