Matas (SZ): Zastihni svého starostu (má mít starosta pracovní dobu?)

21.12.2014 21:08 | Zprávy
autor: Zeleni.cz

Tak náš starosta ani místostarostové nemají pracovní dobu (ani úřední hodiny)….a jak k tomu došlo? Ve středu 10. 12. 2014 na zasedání zastupitelstva města se Strana zelených Roztoky pokusila nastavit pravidla pro fungování starosty a místostarostů. Na základě připomínek občanů, že se nemohou dovolat na telefonní čísla starosty a místostarostů zveřejněných na webu roztoky.cz a že je někdy obtížné přesně vědět, kdy je vedení města na radnici, jsme se pokusili požádat zastupitelstvo o nastavení pravidel přítomnosti na pracovišti.

Matas (SZ): Zastihni svého starostu (má mít starosta pracovní dobu?)
Foto: zeleni.cz
Popisek: Logo Strany zelených

Navrhli jsme dvě možnosti – první byla, že pracovní doba vedení radnice bude stejná jako provozní doba úřadu. Druhá možnost, že „pouze“ stanovíme tzv. stanovenou pracovní dobu starosty na pracovišti 40h/týden.

Již v komunikaci (návrh jsme starostovi a zastupitelům anoncovali dopředu) bylo jasné, že se panu starostovi nechce vázat. Současný stav mu vyhovuje a je s ním v zásadě spokojen. Nejprve řekl, že takový návrh je v rozporu s legislativou….to se ale následně nepotvrdilo. Zákon o obcích takové pravidlo nepřikazuje, ale ani nezakazuje. Například Zákon o hlavním městě Praze – č. 131/2000 Sb, definuje, že až na výjimky se uvolnění zastupitelé (tedy i starosta) řídí zákoníkem práce (pracovní doba, dovolená, pracovní cesty, úrazy apod.). Je jasné, že takový ekvivalent u Zákona o obcích být nemůže, neboť chtít u malých obcí, které mají uvolněného starostu, aby pracoval 40h týdně je nesmysl. Roztoky mají ale starostu „na plný úvazek“, co tedy dělat?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Nemá snad pravdu?

Belgický podnikatel a bývalý lobbista Frédéric Baldan, který kvůli kritice Ursuly von der Leyenové na několik měsíců přišel o přístup ke svým penězům, varuje, že se EU mění v totalitní stát, který chce ovládat veškeré aspekty našich životů. Toho podnikatele nemám, ale také mám dojem, že nás chce EU ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Třetina: I ta nejmenší vesnička si zaslouží pozornost

6:02 Senátor Třetina: I ta nejmenší vesnička si zaslouží pozornost

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke svému senátorskému mandátu.