Michálek (Piráti): Vyzýváme vládu k okamžité akci kvůli policejnímu vyšetřování předsedy ÚOHS

21.03.2019 11:59

Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek interpeloval vládu, jak vyhodnotila informace z policejních dokumentů zveřejněných v médiích, dle kterých policie podezírá předsedu antimonopolního úřadu Petra Rafaje z manipulace s mýtným tendrem a dalších prověřovaných zakázek.

Michálek (Piráti): Vyzýváme vládu k okamžité akci kvůli policejnímu vyšetřování předsedy ÚOHS
Foto: Piráti
Popisek: Jakub Michálek
reklama

Michálek navíc vyzval vládu, aby zveřejnila podrobný popis kroků, které v tomto učinila a dala jasně najevo, jak se k možnosti odvolat Petra Rafaje staví. ,,Zveřejněné informace jsou velice závažné a Petr Rafaj zastává velmi vlivnou pozici, proto by se k tomu vláda měla postavit čelem a bezodkladně informovat veřejnost o svém postoji. Pokud má informace, které vše vysvětlují, ať je okamžitě zveřejní. Pokud ne, ať navrhne odvolání Petra Rafaje,” uvedl Michálek.

Chronologie kauzy:

 • červen 2017 - Vláda schválila nový tendr na provozovatele mýtného systému.
   
 • listopad 2017 - ÚOHS vydal předběžné opatření na tendr na mýtný systém a ministerstvo dopravy tak prozatím nemohlo uzavřít smlouvu s případným vítězem zakázky. V této době se dle policie ředitel české pobočky Kapsche Karel Feix scházel s Jaroslavem Faltýnkem a ten následně s předsedou ÚOHS Petrem Rafajem.
   
 • duben 2018 - Ministerstvo  dopravy vyhlásilo vítěze veřejné zakázky - konsorcium Czech Toll/Skytoll.
   
 • květen 2018 - ÚOHS nepravomocně zrušil tendr na provoz mýta. Dle policie se tak stalo  po dohodě Jaroslava Faltýnka s Petrem Rafajem. MInisterstvo dopravy podalo proti rozhodnutí rozklad.
   
 • srpen 2018 - ÚOHS rozhodl, že znovu prozkoumá zadávací dokumentaci na mýtný systém.
   
 • září 2018 - ÚOHS zamítl stížnost společnosti Kapsch, která napadla pravidla soutěže na provoz mýta po roce 2019. V reakci na to ministerstvo dopravy podepsalo smlouvu s konsorciem Czech Toll/SkyToll.
   
 • prosinec 2018 - ÚOHS zamítl návrh společnosti Kapsch na zrušení podepsané smlouvy mezi ministerstvem dopravy a konsorciem Czech Toll/SkyToll.
   
 • únor 2019 - Předseda ÚOHS zamítl rozklad Kapsche a potvrdil rozhodnutí z prosince 2018, a tedy potvrdil platnost smlouvy mezi ministerstvem dopravy a konsorciem Czech Toll/SkyToll, které nabídlo 10,75 miliard Kč za desetiletý provoz. Jedná se o výběr mýta od roku 2020.
   
 • březen 2019 - Na mnoha místech České republiky proběhla policejní razie - mimo jiné v kauze mýtného tendru na ÚOHS, v sídle společnosti Kapsch či v bydlišti Jaroslava Faltýnka.

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek

 • Piráti
 • Pusťte nás na ně, porveme se za vás!
 • poslanec

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ODS: Diskriminace malých podnikatelů musí skončit

20:06 ODS: Diskriminace malých podnikatelů musí skončit

To je hlavní zpráva, se kterou přišli zástupci ODS na jednání se členy Hospodářské komory.