Ministr Balaš: Výzkum a inovace umožňují nalézat řešení na současné i budoucí výzvy

08.07.2022 19:21 | Tisková zpráva

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Vladimír Balaš společně s eurokomisařkou pro inovace, výzkum, kulturu, vzdělávání a mládež Mariyou Gabriel včera zahájili v prostorách Kongresového centra v Praze dvoudenní konferenci k synergiím ve financování výzkumu a inovací v Evropě.

Ministr Balaš: Výzkum a inovace umožňují nalézat řešení na současné i budoucí výzvy
Foto: Facebook
Popisek: Vladimír Balaš

Jde vůbec o první z významných akcí pořádaných předsednictvím České republiky v Radě EU v kontextu Evropského výzkumného prostoru. Na konferenci je přítomných 350 účastníků z celé Evropy, další zájemci můžou sledovat přímý přenos prostřednictvím webu ZDE.

Právě probíhající konference se zaměřuje na problematiku synergií ve využívání národních a evropských finančních prostředků pro podporu výzkumu, vývoje a inovací. Přesto, že členské státy i Evropská komise vynakládají velké úsilí k plnému využití potenciálu synergií, čili efektivního kombinování finančních zdrojů, na konferenci se probíraly i nedostatky v jejich nastavení, a také to, jak využívat tyto nástroje při financování výzkumných infrastruktur, evropských výzkumných a inovačních partnerství, misí EU či inovací co nejefektivněji bez překryvů a duplicit.

„Výzkum a inovace nám umožňují nalézat znalostní řešení na současné, ale i budoucí společenské a ekonomické výzvy, ať už se jedná o klimatickou změnu, digitalizaci a zelenou tranzici, energetickou krizi či výzkum civilizačních chorob. Aby byl využit plný potenciál vědeckotechnické spolupráce v Evropě, je třeba zajistit efektivní využívání národních a unijních nástrojů k podpoře výzkumu a inovací. Synergie tak představují jednu ze stěžejních priorit výzkumné agendy předsednictví ČR v Radě EU,“ uvedl při zahájení konference ministr školství, mládeže a tělovýchovy Vladimír Balaš.

Anketa

Co vy a letní dovolená?

hlasovalo: 6077 lidí

„Výzkum a inovace jsou klíčové pro podporu myšlenek a iniciativ k modernizaci Evropy a udržitelného socioekonomického oživení. Program Horizont Evropa může působit jako katalyzátor pro podporu ambiciózních investičních cílů, na nichž se členské státy dohodly v rámci paktu ERA pro výzkum a inovace. Je důležité využít příležitostí, které nabízí synergie napříč různými programy a nástroji, na národní a regionální úrovni EU, a sladit naše strategie směrem k zelené a digitální transformaci s pozitivním dopadem na naši společnost,“ dodala eurokomisařka pro inovace, výzkum, kulturu, vzdělávání a mládež Mariya Gabriel.

Účastníci z řad výzkumné a inovační komunity dále sdíleli své zkušenosti a představili příklady dobré praxe z oblasti kombinování různých zdrojů financování z národních a unijních zdrojů k podpoře rozvoje vědeckého poznání a vývoje nových technologií a inovací.

Cílem konference je kromě jiného prezentovat a podpořit takzvanou Pražskou deklaraci o synergiích ve financování výzkumu a inovací v Evropě, která bude předložena členským státům EU k vyjádření jejich podpory a která vyzývá evropské zainteresované strany, aby pokračovaly v odstraňování bariér pro plné využití synergií. Konferenci uspořádalo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy společně s Domem zahraniční spolupráce.

Bližší informace o konferenci jsou k dispozici ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Kdo nejde s námi, jde proti nám

Nevybíravě jste odsoudil demostranty proti vládě či voliče Babiše. Jak mi vyvrátíte dojem, že jste tu jen pro vaše voliče? Proč vrážíte mezi lidi klíny, proč se je nesnažíte stmelovat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Walczysko (KDU-ČSL): Nový prezident České republiky

7:37 Walczysko (KDU-ČSL): Nový prezident České republiky

Gratulace vítězi ve volbách na prezidenta České republiky