Ministr dopravy Ivan Bednárik dnes v Bruselu jednal s generální ředitelkou pro mobilitu a dopravu (DG MOVE) Magdou Kopczyńskou a dalšími zástupci evropských institucí o aktuálních klíčových otázkách evropské dopravní politiky. Hlavními tématy byly financování dopravní infrastruktury v rámci příštího víceletého finančního rámce a posílení konkurenceschopnosti evropské železniční nákladní dopravy.
Ministr Bednárik zdůraznil, že zajištění dostatečných finančních prostředků na rozvoj dopravní infrastruktury patří mezi hlavní priority České republiky při jednání o novém víceletém finančním rámci EU. „Je nezbytné zajistit dostatečné kofinancování všech klíčových infrastrukturních projektů. To je zásadní zejména pro plánované budování systému rychlých železničních spojení, které lze realizovat pouze s významnou podporou evropských fondů,“ uvedl ministr dopravy Ivan Bednárik.
Jak vnímáte demonstraci Milionu chvilek na Letné?Anketa
Pro Českou republiku je prioritou dokončení projektů hlavní dopravní sítě TEN-T a odstranění úzkých hrdel na přeshraničních úsecích. V nadcházejícím období bude důležitou roli hrát také vojenská mobilita, včetně projektů s dvojím využitím, které přispívají nejen k rozvoji civilní dopravní infrastruktury, ale i k posílení bezpečnosti a odolnosti evropských států.
Významná část jednání byla věnována rovněž zhoršující se situaci v oblasti železniční nákladní dopravy v Evropě. Ministr Bednárik upozornil, že současný vývoj neodpovídá cílům EU směřujícím k přesunu nákladní dopravy ze silnic na železnici a vodní cesty. „Železniční nákladní dopravci napříč Evropou čelí výraznému růstu nákladů, zejména v důsledku cen energií a dalších systémových faktorů. To negativně ovlivňuje jejich konkurenceschopnost vůči silniční dopravě,“ říká ministr Bednárik.
Ministr zároveň informoval o české iniciativě v podobě přípravy tzv. non-paperu, který byl sdílen s dalšími členskými státy a jehož cílem je otevřít debatu o konkrétních krocích ke zvýšení konkurenceschopnosti železniční nákladní dopravy v Evropě. Finální podobu dokumentu chce Česká republika představit na červnovém zasedání Rady ministrů dopravy.
Vedle jednání se zástupci DG MOVE se ministr Bednárik během dne v Bruselu setkal také s českými europoslanci Ondřejem Krutílkem a Janou Nagyovou a s výkonným ředitelem Společenství evropských železničních společností (CER) Albertem Mazzolou.
Práce autora se řídí redakčními zásadami ParlamentníListy.cz.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Přidejte si obsahový box PL do svých oblíbených zdrojů na Hlavní stránce Seznam.cz. Děkujeme.





