Ministr Brabec: Program ’Nová zelená úsporám’ je dostupný takřka všem majitelům domů

24. 5. 2015 20:56

Za pouhý týden od spuštění příjmu žádostí do programu Nová zelená úsporám dorazilo na Státní fond životního prostředí ČR celkem 459 žádostí za více jak 123 milionů korun. To je vzhledem k celkové výši alokace téměř 11 procent z celkových prostředků připravených pro rodinné a bytové domy. A žádosti každým dnem rychle přibývají.

Ministr Brabec: Program ’Nová zelená úsporám’ je dostupný takřka všem majitelům domů
Foto: ANO
Popisek: Ministr životního prostředí Richard Brabec

Zájemci o dotace z programu Nová zelená úsporám podávají své žádosti přesně jeden týden, tedy od 15. května od 10 h. Pro letošní rok je na energeticky úsporná opatření v programu připraveno 1,1 miliardy korun, z toho 600 milionů je určeno pro majitele rodinných domů na celém území České republiky a 500 milionů je vyčleněno na pražské bytovky.

„Díky nově nastaveným podmínkám programu, které jsou pro žadatele daleko vstřícnější, je program dostupný takřka všem majitelům domů. Na dotace nyní mohou dosáhnout i ti, kteří nemají pohromadě více peněz na nákladnější rekonstrukce a chystají se zateplovat postupně. Zájem o dotace je veliký,“ komentuje aktuální stav programu ministr životního prostředí Richard Brabec.

„K dnešnímu dni evidujeme 430 odeslaných žádostí u rodinných domů za více než 95 milionů korun a dalších 1400 žádostí za předběžně odhadovaných 300 miliónů korun je ve stavu rozpracovanosti. U bytových domů bylo přijato 29 žádostí v hodnotě 28 miliónů korun,“ říká ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman s tím, že žádosti nejčastěji přicházejí z Moravskoslezského, Středočeského a Jihomoravského kraje.

Loni trval příjem žádostí devět měsíců, během kterých majitelé rodinných domů zaregistrovali přes 6 tisíc žádostí za téměř 1,4 miliardy, přičemž největší nárůst přijatých žádostí SFŽP ČR zaznamenal během několika posledních týdnů před ukončením výzvy.

Letos je prozatím situace zcela opačná. „Pokud vše půjde tímto tempem, dá se očekávat, že alokace bude podle všeho úspěšně vyčerpána ještě před koncem výzvy, který je jak pro rodinné, tak bytové domy stanoven na 31. října 2015. Žadatelé by proto neměli s podáním žádosti váhat,“ dodává ministr Brabec.

Aktuální stav disponibilních finančních prostředků určených pro jednotlivé výzvy je možné průběžně sledovat prostřednictvím aplikace pro příjem žádostí na stránkách programu Nová zelená úsporám.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátor Valenta: Smutná vzpomínka

22:17 Senátor Valenta: Smutná vzpomínka

Komentář na facebookovém profilu k výročí srpnových událostí roku 1968