Ministr Dienstbier: Ženy v České republice stále čelí mnoha problémům a překážkám

26.03.2016 18:02

Vládní delegace úspěšně reprezentovala Českou republiku na 60. zasedání Komise OSN v New Yorku.

Ministr Dienstbier: Ženy v České republice stále čelí mnoha problémům a překážkám
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier
Česká delegace se účastnila pravidelného zasedání tohoto vrcholného orgánu OSN pro prosazování rovnosti žen a mužů ve dnech 14. – 22. 3. 2016. Projev ve všeobecné rozpravě pronesl ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier.

Letošní zasedání Komise OSN pro rovnost žen a mužů se zaměřilo na udržitelný rozvoj a postavení žen. Ministr Jiří Dienstbier, který se jako vedoucí delegace účastnil prvního týdnu jednání, ve svém projevu ve všeobecné rozpravě zdůraznil, že posilování rovnosti žen a mužů je jednou z priorit české vlády. V této souvislosti zmínil několik pozitivních trendů, které lze v České republice vysledovat. „V roce 2015 představovaly ženy 56% všech studujících na vysokých školách a téměř 60% všech absolventů. Míra zaměstnanosti žen ve věku 20 – 64 let dosahuje 64%,“ řekl a dodal, že i přes tento pozitivní vývoj ženy v České republice stále čelí mnoha problémům a překážkám.

Mezi ně patří jeden z nejvyšších rozdílů v odměňování žen a mužův EU (22 %), velmi nízká zaměstnanost žen s malými dětmi nebo vysoká míra ohrožení chudobou seniorek. O těchto tématech hovořil v New Yorku ministr Dienstbier na setkání ministryň a ministrů EU pro rovnost žen a mužů pořádaném Stálou misí Nizozemí při OSN.

Ministr Dienstbier se dále zúčastnil celé řady bilaterálních jednání (např. australskou ambasadorkou pro ženy a dívky či s norskou ministryní pro rovnost žen a mužů) a navštívil školu P-TECH v Brooklynu, která byla otevřena před pěti lety ve spolupráci s místní radnicí, univerzitou, střední školou a společností IBM, aby na základě inovativního konceptu připravovala studenty ke vstupu na pracovní trh.

Před zahájením panelové diskuze Rady OSN pro lidská práva na téma Lidská práva v ohrožení hovořil ministr Dienstbier s generálním tajemníkem OSN Ban Ki-moonem, který upozornil na nedodržování lidských práv například v souvislosti s uprchlickou krizí či probíhajícími válečnými konflikty. Shodli se, že i to je důvodem pro existenci silné Rady OSN pro lidská práva.

Česká republika v rámci zasedání zajišťovala dva odborné semináře. Na prvním semináři účastníci diskutovali o úloze sociálních a technologických inovací v prosazování rovnosti žen a mužů; druhý seminář se zaměřil na možností prevence domácího násilí a řešení jeho následků zejména ve vztahu k dětem a násilným osobám.

Členy české delegace byly také Martina Štěpánková, náměstkyně ministra pro řízení Sekce lidských práv a Lucia Zachariášová, vedoucí oddělení rovnosti žen a mužů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vinklátová: Úkolem krajských muzeí a galerií je péče o sbírky

9:06 Vinklátová: Úkolem krajských muzeí a galerií je péče o sbírky

Více než 30 tisíc uměleckých předmětů se dle médií „ztratilo“ z galerií a muzeí v České republice.