Ministr Lipavský: Do Moldavska již vstoupilo více než 380 tisíc uprchlíků

02.04.2022 21:15 | Tisková zpráva

Ministr Jan Lipavský 1. dubna 2022 navštívil Kišiněv se svými protějšky ze Slovenska a Rakouska (tzv. Slavkovský formát).

Ministr Lipavský: Do Moldavska již vstoupilo více než 380 tisíc uprchlíků
Foto: flickr.com
Popisek: Jan Lipavský (Piráti)

Společně vyjádřili plnou podporu představitelům Moldavska v době, kdy jejich země čelí uprchlické, energetické a ekonomické krizi. Ministr Lipavský navštívil také uprchlická centra, kde ocenil aktivity Moldavska při zvládání uprchlické vlny.

Během svého prvního osobního setkání s moldavským ministrem zahraničí Nicolou Popescu Lipavský ocenil, jak Kišiněv aktivně odsoudil ruskou invazi na Ukrajinu. Vyjádřil také jasnou podporu reformám v Moldavsku s cílem stát se kandidátským státem EU. Šéf české diplomacie moldavskému protějšku potvrdil, že má naši plnou podporu při řešení dopadů války.

„Jsme si vědomi dopadů války v Moldavsku. Do Moldavska již vstoupilo více než 380 tisíc uprchlíků a 100 tisíc zůstalo v dočasných ubytovacích centrech. Pro zemi, jejíž populace čítá jen asi 2,7 milionu, je to velmi náročná situace,“ řekl ministr Lipavský.

Ministr Jan Lipavský v Kišiněvě jednal také s moldavskou prezidentkou Maiou Sandu a premiérkou Natalií Gavrilitou. Hovořili o aktuálních tématech, jako je regionální bezpečnost, humanitární a rozvojové pomoc, uprchlická krize a české předsednictví v EU. Český ministr pozval moldavské představitele na návštěvu do Prahy.

Na návštěvě uprchlického centra v areálu kišiněvského výstaviště Moldexpo si Lipavský prohlédl prostory, ve kterých je uprchlíkům poskytována základní péče, jako je ubytování, strava a zdravotní péče. Jde o tzv. třídící centrum, které slouží k nasměrování uprchlíků do dalších ubytovacích center.

Anketa

Má prezident Zeman vaši důvěru? (Ptáme se od 30. 3. 2022)

70%
27%
hlasovalo: 23463 lidí

Ministr v Kišiněvě rovněž navštívil moldavskou nevládní organizaci Centrum domácí péče, která v současnosti také poskytuje naléhavou humanitární pomoc uprchlíkům. Ministerstvo zahraničí ČR přispělo centru zhruba 400 tisíc EUR na další fungování. Za přítomnosti ministra byla podepsána smlouva projektu humanitární pomoci „Rozšíření lékařských a sociálních služeb HOMECARE pro ukrajinské uprchlíky”. Lipavský pracovníkům centra poděkoval za dosavadní spolupráci při realizaci projektů na rozvoj služeb domácí péče, které jsou součástí zahraniční rozvojové spolupráce České republiky v Moldavsku jako jedné z prioritních zemí.

Ruská agrese na Ukrajině vede k velkým ekonomickým ztrátám, nejistotě a obavám. Na Moldavsko jako přímého souseda Ukrajiny, navíc zemi mimo EU a NATO, dopadá situace velmi těžce. Česko nabídlo Moldavsku finanční a hmotnou pomoc v hodnotě téměř 3,5 milionů eur. Prostředky pocházejí i od českých nevládních organizací působících v Moldavsku, které využívají peníze získané od české společnosti. Ta projevila velkou míru solidarity.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

ČT

Nejste sám, kdo si stěžuje na to, že pořad 168 zkresluje a vytrhuje vyjádření z kontextu. Proč se s tím ale něco nedělá? Lhát by neměli nikde v médiích, ale ČT se navíc nálepkuje jako veřejnoprávní.A myslíte, že je problém jen ve 168? Mě přijde celá ČT dost jednostranná, takže radši koukám na zprávy...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Richterová (Piráti): Hrad nesmí protizákonně tajit informace

21:45 Richterová (Piráti): Hrad nesmí protizákonně tajit informace

Stát má být ke svým občanům maximálně otevřený a vstřícný. Pirátská místopředsedkyně Poslanecké sněm…