Ministr Mládek: Dopady poklesu Rublu na českou ekonomiku se bude zabývat komise

17.12.2014 17:11

Tiskové prohlášení ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka k pádu ruské měny.

Ministr Mládek: Dopady poklesu Rublu na českou ekonomiku se bude zabývat komise
Foto: Hans Štembera
Popisek: Stínový ministr financí Jan Mládek.
reklama

Oslabení rublu i celkový nepříznivý ekonomický vývoj budou mít nepochybně negativní vliv na český export do Ruské federace. Konkrétní dopady však nelze v současné době vyčíslit ani odhadnout. Bude záležet na schopnosti ruské vlády a centrální banky situaci stabilizovat, jaká opatření k tomu použijí a s jakým časovým účinkem, a zdali se jim podaří vrátit důvěru investorům a také spotřebitelům. Klíčový bude pochopitelně další vývoj cen ropy a ruský postoj k ukrajinské krizi, od něhož se bude odvíjet další osud sankcí.

Každopádně se čeští exportéři budou muset připravit na situaci, v níž bude méně zakázek z důvodu celkově nižšího výkonu ruské ekonomiky, kdy slabý rubl bude výrazně zdražovat dovážené zboží a kdy budou čelit značným rizikům souvisejícím s likviditou ruských subjektů. Potíže lze předpokládat u řady dlouhodobých kontraktů, neboť ruští partneři českých firem budou mít velké těžkosti generovat dostatečné rublové cash-flow pro honorování svých závazků vyjádřených v jiných měnách.

Dopady na jednotlivé firmy se budou různit v závislosti na podílu ruského trhu v jejich portfoliích a v návaznosti na oborech, v níž působí. Logicky jsou nyní nejvíce dotčeny společnosti s vysokým podílem exportu do RF a ty, které obchodují s komoditami, na něž se vztahují sankce.

Zdali a jak se zvýší nezaměstnanost, by v současné době bylo spekulací.  Ta situace je pro řadu firem velmi složitá. Obdobně jako v minulosti, budeme hledat cesty, jak jim v této situaci pomoci, jak zachovat obchodní toky, při zohlednění všech rizik, a udržet možnosti pro financování českých projektů na ruském trhu.

Celkově nás aktuální vývoj ekonomické situace velmi znepokojuje. Není v zájmu nikoho, aby Rusko upadlo do vleklé krize a přestalo být zdrojem zajímavých obchodních a investičních příležitostí.

Připravujeme komisi složenou z expertů napříč resorty, která se bude zabývat dopady poklesu ruské měny na českou ekonomiku a české exportéry. S návrhem vzniku komise půjdu v pondělí na Vládu.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Ministerstvo průmyslu a obchodu
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hejtman Okleštěk: I v pozdním věku si lidé mohou užívat života naplno

5:35 Hejtman Okleštěk: I v pozdním věku si lidé mohou užívat života naplno

Senioři vrátili sportu jeho podstatu. O výhru nejde.