Ministr Němeček: Podporuji zdravotnické organizace v požadavku na přidání deseti miliard korun ročně

21.03.2016 6:29

Na společném jednání o aktuální situaci v českém zdravotnictví se v pátek sešel ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček se zástupci Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR, Lékařského odborového klubu, České lékařské komory, Asociace nemocnic ČR, Asociace českých a moravských nemocnic, Svazu pacientů ČR a Národní rady osob se zdravotním postižením ČR.

Ministr Němeček: Podporuji zdravotnické organizace v požadavku na přidání deseti miliard korun ročně
Foto: Ministerstvo zdravotnictví
Popisek: Exministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD)

„Klíčovým problémem českého zdravotnictví je jeho podfinancování. Český stát má velký dluh vůči poskytovatelům zdravotních služeb a rezervy, které v nemocnicích před nějakými deseti lety byly, jsou už dávno vyčerpány. Pokud chceme udržet kvalitu a standard českého zdravotnictví, musíme výrazně posílit jeho financování. Jsem proto připraven v letošním roce znovu požádat vládu, aby tento problém řešila,“ uvedl na brífinku ministr Němeček.

„Návrh řešení situace je u všech těchto poměrně rozdílných organizací jednoduchý – navýšit platby za státní pojištěnce. V průběhu příštích tří let by postupně každý rok mělo do zdravotnictví plynout dalších 10 miliard korun, aby platy mohly každoročně narůst o 10 %. Považuji toto společné stanovisko za velmi silný apel na vládu. Slibuji, že předložím vládě velmi důkladnou analýzu tohoto návrhu řešení. Vláda by se jím měla zabývat a přijmout veřejný slib, aby pro české zdravotníky bylo vidět světlo na konci tunelu,“ dodal Svatopluk Němeček.

Prezident České lékařské komory Milan Kubek po jednání sdělil: „České zdravotnictví je katastrofálně podfinancováno. Trváme na svém požadavku vůči celé vládě ČR na vytvoření realistického krizového plánu pro zdravotnictví, který bude realizovatelný v horizontu funkčního období této vlády, tedy v následujících dvou letech. Problém, do kterého se české zdravotnictví dostalo, vznikl v důsledku mnohaletého neřešení přechodných problémů a je tak hluboký, že přesahuje možnosti řešení pouhého resortního ministra zdravotnictví. Za zdravotní péči je občanům zodpovědná celá vláda jako celek a jako celek se musí k této zodpovědnosti přihlásit. Je také znovu na stole náš návrh na zavedení zdravotní daně na alkohol a tabákové výrobky, aby ti, kdo si zdraví dobrovolně ničí, více přispívali.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministryně Maláčová navrhuje výrazné zvýšení rodičovského příspěvku

22:41 Ministryně Maláčová navrhuje výrazné zvýšení rodičovského příspěvku

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) navrhuje zvýšení rodičovského příspěvku na d…