Ministr Petříček: EU má zájem na spolupráci s Čínou, která bude přínosem pro obě strany

31.05.2020 9:10

Ministr Tomáš Petříček zastupoval Českou republiku na videokonferenci ministrů zahraničí členských států EU, která se uskutečnila v pátek 29. května 2020. Jednání se zaměřilo na vztahy EU s Čínou, na dopady COVID-19 na asijsko-pacifický region a také na situaci v Afghánistánu.

Ministr Petříček: EU má zájem na spolupráci s Čínou, která bude přínosem pro obě strany
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Petříček
reklama

Ministři se úvodem zabývali strategickými vztahy EU s Čínou, zejména v souvislosti s nadcházejícím summitem EU-Čína v červnu a také se summitem na úrovni nejvyšších představitelů členských států EU, který se bude konat v září v Lipsku. „Evropská unie má zájem na takové spolupráci s Čínou, která bude přínosem pro obě strany. Zároveň však nemůžeme slevit ze svých hodnot a principů, to znamená dodržování lidských práv a zásad mezinárodního řádu založeného na jasných pravidlech,“ zdůraznil v rozpravě ministr Tomáš Petříček.

V otázce Hongkongu se ministři shodli na společném prohlášení. Pro EU zůstává klíčové, aby Čína dodržovala své mezinárodní závazky, a aby i nadále respektovala princip „jedna země, dva systémy“ a z něj vyplývající vysokou míru autonomie Hongkongu.

Ministři dále navázali na předešlé videokonference a pokračovali v sérii diskusí o dopadech pandemie COVID-19 na vztahy s jednotlivými světovými regiony, tentokrát se zaměřením na Asii a Pacifik.

Ministři rovněž potvrdili shodu na závěrech Rady k Afghánistánu. V tomto kontextu uvítali politickou dohodu mezi prezidentem Gháním a jeho volebním soupeřem Abdulláhem, upřesnili podmínky dalšího poskytování politické a finanční podpory EU a vyzvali afghánskou vládu a Tálibán k dohodě na trvalém a komplexním příměří i k urychlenému zahájení vnitroafghánských rozhovorů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pekarová Adamová (TOP 09): Teď už nemá smysl ohlížet se zpátky

21:15 Pekarová Adamová (TOP 09): Teď už nemá smysl ohlížet se zpátky

Komentář na facebookovém profilu k situaci ve školství a budoucímu vývoji