Ministr Síkela: Nedávno přijatý americký zákon o snižování inflace může vzájemné vztahy narušit

26.11.2022 18:50 | Tisková zpráva

Reforma Světové obchodní organizace (WTO), obchodní vztahy mezi Evropskou unií a USA a další pomoc Ukrajině v oblasti obchodu. V Bruselu se uskutečnilo zasedání Rady pro zahraniční věci ve formátu ministrů obchodu (FAC/TRADE).

Ministr Síkela: Nedávno přijatý americký zákon o snižování inflace může vzájemné vztahy narušit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela

Jednání za české předsednictví vedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. Ministři debatovali i o bilaterálních obchodních vztazích, včetně aktuálních vyjednávání dohod o volném obchodu. Rada se shodla na důležitosti upevňování transatlantických vztahů.

Ministři projednali nadcházející třetí zasedání Rady pro obchod a technologie, které se uskuteční 5. prosince v USA. Zároveň byly některými členskými státy vyzdvihnuty obavy z negativního dopadu amerického zákona o snižování inflace na Evropskou unii. V diskuzích rovněž rezonovalo globální ujednání o udržitelné oceli a hliníku.

Anketa

Skončí válka na Ukrajině v roce 2023?

58%
42%
hlasovalo: 17007 lidí

„USA zůstávají nadále klíčovým partnerem a v současném geopolitickém kontextu je o to důležitější naše vztahy dále prohlubovat. Není dobře, že nedávno přijatý americký zákon o snižování inflace může vzájemné vztahy narušit. Proto doufáme, že založená pracovní skupina najde rychlé a trvalé řešení,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Zástupci členských států Evropské unie dále podpořili další poskytnutí pomoci Ukrajině, přičemž obchod může v tomto směru hrát důležitou roli. V rámci pracovního oběda ministři diskutovali také další kroky v souvislosti s obchodními dohodami s Novým Zélandem, Chile, Mexikem a Mercosurem, jakož i aktuálně probíhající vyjednávání dohod o volném obchodu se zeměmi v indo-pacifickém regionu.

„Jednou z důležitých priorit českého předsednictví je posílení odolnosti EU. V tomto kontextu je diverzifikace zdrojů skrze vyjednávání nových dohod důležitým aspektem,“ dodává ministr Síkela.

Ministři zhodnotili i aktuální dění ve WTO. Přes složitou geopolitickou situaci v kontextu ruské agrese vůči Ukrajině v červnu proběhla 12. ministerská konference WTO. Nyní se připravuje nadcházející 13. ministerská konference.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Kdo nejde s námi, jde proti nám

Nevybíravě jste odsoudil demostranty proti vládě či voliče Babiše. Jak mi vyvrátíte dojem, že jste tu jen pro vaše voliče? Proč vrážíte mezi lidi klíny, proč se je nesnažíte stmelovat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Kupka: Investice do železnice a výstavba nových tratí má smysl

6:27 Ministr Kupka: Investice do železnice a výstavba nových tratí má smysl

Komentář na facebookovém profilu ke 4. železničního koridoru mezi Prahou a Českými Budějovicemi.