Ministr Staněk předal ve Washingtonu České filharmonii cenu Antonína Dvořáka

05.11.2018 5:36

Čtyřdenní pracovní návštěvu USA zahájil ministr kultury Antonín Staněk účastí na slavnostním zahájení koncertu České filharmonie v Kennedyho Centru ve Washingtonu.

Ministr Staněk předal ve Washingtonu České filharmonii cenu Antonína Dvořáka
Foto: pavelstanek.cz
Popisek: Poslanec za ODS Pavel Staněk

Koncert se uskutečnil u příležitosti 100. výročí vzniku Československé republiky v prostorách Centra múzických umění Johna F. Kennedyho, které bylo otevřeno 8. září 1971 a jedná se o jednu z nejvýznamnějších amerických uměleckých institucí. Pod taktovkou šéfdirigenta České filharmonie Semjona Byčkova zazněl Koncert pro violoncello a orchestr h moll, op. 104 a Symfonie č. 7 d moll, op. 70 z díla Antonína Dvořáka. Během slavnostního večera předali ministr kultury Antonín Staněk a filantrop Karel Komárek České filharmonii prestižní Cenu Antonína Dvořáka za dlouhodobou propagaci a popularizaci české hudby v zahraničí i v České republice.

„Osobnost a dílo Antonína Dvořáka patří k světovému kulturnímu dědictví. Díky jeho tříletému pobytu v Americe navíc v sobě spojuje vztahy jeho české domoviny s americkým prostředím. Antonín Dvořák je ovšem svázán i s úplným počátkem existence České filharmonie, protože se v roce 1896 ujal dirigování historicky prvního koncertu tohoto významného hudebního tělesa. A je to právě Česká filharmonie, která dnes patří k nejuznávanějším reprezentantům české kultury na mezinárodní scéně. Je mi velkou ctí, že jsem mohl toto ocenění předat generálnímu řediteli České filharmonie Davidu Marečkovi a jejímu šéfdirigentu Semjonu Byčkovovi. Gratuluji!“ řekl Antonín Staněk.

Vyhlašovatelem Ceny Antonína Dvořáka je od roku 2009 Akademie klasické hudby, pořadatel mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha. Posláním projektu je ocenění osobností, které se svým celoživotním dílem nebo mimořádným uměleckým počinem významnou měrou zasloužily o propagaci a popularizaci české klasické hudby v České republice i v zahraničí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hejtman Vondrák: CNN Prima News podkopává nohy lidem, kteří jedou na maximum

20:32 Hejtman Vondrák: CNN Prima News podkopává nohy lidem, kteří jedou na maximum

Komentář na facebookovém profilu k reportáži CNN Prima News o mobilním očkování.