Ministr Stropnický: My Češi máme mnohdy tendenci začínat vždy od nuly. Myslíme si, že současnost je pupek světa

21.06.2015 20:19

Také 26. Den pozemního vojska Bahna 2015 odstartoval mohutnou salvou samohybných kanonových houfnic vz. 77 Dana. Za účasti ministra obrany Martina Stropnického, náčelníka Generálního štábu AČR generálporučík Josefa Bečváře, velitele pozemních sil generálmajora Jána Gurníka, ministra financí Andreje Babiše a mnoha dalších čestných hostů a desetitisíců diváků se uskutečnil v sobotu 20. června v prostoru vojenského cvičiště Bahna u Strašic ve Vojenském újezdu Brdy.

Ministr Stropnický: My Češi máme mnohdy tendenci začínat vždy od nuly. Myslíme si, že současnost je pupek světa
Foto: Daniela Čunková
Popisek: Ministr obrany Martin Stropnický
reklama

Ministr obrany přivítal diváky a poděkoval jim za hojnou účast. Řekl, že je úžasné, kolik tato akce přilákala lidí. „Potvrzuje to, že armáda má standardně vysokou důvěru veřejnosti, která se pohybuje přes sedmdesát procent. S ohledem na zhoršenou bezpečnostní situaci si občané navíc intenzivněji uvědomují význam naší armády. A to je také důležité.“

Dále zdůraznil nutnost připomínat si neustále historii a tradice armády. „Letos toto téma rezonuje o to více, že před několika týdny jsme oslavili sedmdesáté výročí ukončení druhé světové války. Navíc máme sté výročí vzniku legií. My Češi máme mnohdy tendenci začínat vždy od nuly a zapomínat na to, co bylo dobré. Myslíme si, že současnost je pupek světa. Dnešek je samozřejmě hrozně důležitý a buducnost ještě důležitější, ale zároveň bychom měli velice dobře znát všechno to z minulosti, na co můžeme být právem hrdí. A legionáři anebo druhoválečný odboj sem nesporně patří.“

Generálporučík Josef Bečvář vyjádřil ve svém vystoupení přání, aby co nejdříve mohla být Bahna odstartována salvou z nových houfnic alianční ráže 155 mm a aby se zde divákům mohly představit i nové pásové obrněné transportéry. Nové houfnice by měly být plně kompatibilní s mobilním dělostřeleckým radiolokátorem Arthur. Za časový horizont této modernizace označil rok 2018.

Letošní Bahna nebyla pouze reprezentační akcí pro veřejnost

Pozemní síly, které se během Dne pozemního vojska představily, v letošním roce pokračují v přípravě 4. a 7. brigádního úkolového uskupení (BÚU), ve výcviku jednotek vyčleněných do Sil rychlé reakce NATO a zahraničních uskupení. A v tomto duchu také byla koncipována hlavní dynamická ukázka AČR. Ta měla podobu obranné operace praporního úkolového uskupení a výsledkem bylo zastavení agresora útočícího na území České republiky.

„Vždy, když cvičíme, snažíme se, aby to co nejvíce odpovídalo realitě. Samozřejmě zdejší prostor nám neumožňuje roztáhnout jednotky tak široko, jak bychom potřebovali a jaké jsou taktické normy. To ale v žádném případě neznamená, že bychom se omezili jen na nějakou ukázku bojové činnosti. I vojáci jsou rádi a jdou do toho opravdu naplno, když se to co nejvíce realitě blíží.“

Diváci měli možnost zhlédnout společné působení jednotky Vojenské policie a chemických specialistů při nasazení úkolového uskupení v prostoru operace. Připraveny byly také ukázky jízdních vlastností kolových a pásových vozidel. K vidění byla nejen současná vojenská technika a moderní bojové postupy, ale i historické ukázky připomínající 100 let od vzniku Československých legií a 70 let od konce druhé světové války. Zaujal určitě i výsadek parašutistů a bojové akce letectva zastoupeného vrtulníky Mi-24, Mi-171 a letouny JAS 39 Gripen a CASA C-295. Ze zahraniční techniky byl zájem o všechny verze amerických obrněných transportérů Stryker.

Do cvičení Bahna se zapojilo přes 1 000 vojenských profesionálů včetně žáků Vojenské střední školy a Vyšší odborné školy MO s více než 300 kusy pozemní techniky. V letošním roce měly na Bahnech své zastoupení i ozbrojené síly Rakouska, Slovenska, Polska a Spojených států amerických.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministryně Schillerová: Mluvíte tak, jak se vám to zrovna hodí

17:58 Ministryně Schillerová: Mluvíte tak, jak se vám to zrovna hodí

Projev na 104. schůzi Poslanecké sněmovny 15. června k návrhu změny zákona o pedagogických pracovníc…