Ministr Ťok: V běžném provozu chodci i cyklisté obvykle nějaký reflexní prvek mají

30.03.2016 21:08 | Zprávy
autor: PV

Již přes měsíc mají chodci povinnost nosit mimo obec reflexní prvky. Podle novely silničního zákona by je měli mít na sobě za snížené viditelnosti, pokud se pohybují po krajnici nebo okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením.

Ministr Ťok: V běžném provozu chodci i cyklisté obvykle nějaký reflexní prvek mají
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministerstvo dopravy

Již přes měsíc mají chodci povinnost nosit mimo obec reflexní prvky. Podle novely silničního zákona by je měli mít na sobě za snížené viditelnosti, pokud se pohybují po krajnici nebo okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením.

„Přestože zákon stanovuje povinnost používat reflexní prvky mimo obec, být v silničním provozu dostatečně viditelný je základním předpokladem bezpečnosti v jakékoliv situaci. Ve spolupráci s Policií ČR a BESIPem se proto snažíme o to, aby se použití reflexních prvků stalo nedílnou součástí každého chodce při každodenním pohybu v silničním provozu,“ říká ministr dopravy Dan Ťok.

Rozdají se statisíce reflexních prvků

BESIP ve spolupráci s Policií ČR rozdává reflexní prvky „neviditelným chodcům“ nejen při běžném výkonu služby, ale i při speciálních bezpečnostních akcích. Lidé mají možnost prvky získat také například na různých výstavách, veletrzích, sportovních akcích či regionálních akcích a seminářích. Od začátku tohoto roku se takto rozdalo již téměř 15 tisíc reflexních prvků. Do konce dubna jich chce BESIP rozdat dalších 100 tisíc.

„V běžném provozu jsme zaznamenali, že chodci i cyklisté na sobě obvykle nějaký reflexní prvek mají, a pokud tomu tak není, vozidla hlídek dopravní policie jsou těmito materiály vybavena a ihned na místě mohou takového účastníka silničního provozu zviditelnit reflexním páskem. Přestože nemůžeme označit všechny nemotorizované účastníky silničního provozu, investici do reflexních doplňků v řádu několika desetikorun rozhodně doporučujeme všem,“ říká plk. Ing. Tomáš Lerch, ředitel služby dopravní policie.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Libor Vondráček byl položen dotaz

Mobily ve školách

Jste proti plošnému zákazu mobilů ve školách – prý to podle vás nevede k lepším studijním výsledkům. Ale to přeci nikdo snad ani netvrdí. Jde o socializaci, kdy si dnes děti spolu pak nehrají, nebaví se, protože mají mobil. Nemyslíte, že socializace je také dost důležitá? K čemu děti podle vás mobil...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Niedermayer (TOP 09): Motorista Macinka situaci vyhrotil

13:02 Niedermayer (TOP 09): Motorista Macinka situaci vyhrotil

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke sporu Hradu se Strakovkou.