Ministr Válek: Nový program včasného záchytu výdutě břišní aorty

31.10.2025 15:05 | Monitoring

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k programu včasného záchytu výdutě břišní aorty.

Ministr Válek: Nový program včasného záchytu výdutě břišní aorty
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek

Nový program včasného záchytu výdutě břišní aorty má konkrétní výsledky a první zachráněné životy! Odhalili už 100 výdutí - deset z nich bylo těsně před prasknutím – situací, která často končí smrtí.

Jsem rád, že muži to nepodceňují. Během prvních šesti měsíců programu jej absolvovalo více než 6 700 mužů ve věku 65–67 let. Velkým nebezpečím je, že výduť břišní aorty většinou nebolí a nemá žádné příznaky, její prasknutí však vede k masivnímu krvácení s úmrtností až 80 %.

Tento screening probíhá na 269 pracovištích po celé České republice, včetně radiologických a angiologických oddělení. Vyšetření je nebolestivé, trvá jen pár minut a stačí žádanka od praktického lékaře, tak neváhejte a jděte do toho!

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Mgr. Libor Vondráček byl položen dotaz

Nelegální migrace

Myslím, že proti jsou snad všichni, ale nikdo si nedokáže poradit s tím, jak ji zastavit. Jaké je vaše řešení? Linda

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kuba: Olympijský festival na jihu Čech se blíží

12:12 Kuba: Olympijský festival na jihu Čech se blíží

Informace na svém veřejném facebookovém profilu k sportovnímu festivalu na výstavišti v Českých Budě…