Ministr Zaorálek: Solidarita mezi spojenci je zásadní bezpečnostní zájem

01.04.2017 16:29 | Zprávy
autor: PV

Ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek vedl 31. března 2017 českou delegaci na zasedání ministrů zahraničních věcí zemí NATO v Bruselu. Ministři se při setkání zabývali přípravou nadcházející mimořádné schůzky nejvyšších představitelů NATO, která se uskuteční 25. května 2017, dále diskutovali o možnostech posílení role Aliance v boji proti terorismu, výdajích na obranu a o přístupu NATO vůči Rusku.

Ministr Zaorálek: Solidarita mezi spojenci je zásadní bezpečnostní zájem
Foto: Daniela Černá
Popisek: Lubomír Zaorálek

Spojenci znovu vyjádřili podporu suverénní a politicky nezávislé Ukrajině. Setkání potvrdilo silnou transatlantickou vazbu. Zasedání bylo zahájeno strategickou debatou k základním prioritám Aliance v příštích letech a přípravě na summit NATO v květnu 2017. Spojenci stvrdili, že ve světle současných změn bezpečnostního prostředí je důležitá trvalá a silná transatlantická vazba se spravedlivějším sdílením nákladů. Zabývali se otázkou role NATO v boji s mezinárodním terorismem a v rámci šíření stability za hranice NATO i projekty na budování kapacit partnerských státu v oblasti Severní Afriky a Blízkého východu. Spojenci dále diskutovali současnou situaci na Západním Balkáně a vyjádřili svůj zájem na včasné ratifikaci přístupu Černé Hory.

"Potvrzení silné transatlantické vazby, jednoty NATO a solidarity mezi spojenci považuje ČR za svůj zásadní bezpečnostní zájem," uvedl ve svém vystoupení ministr Lubomír Zaorálek. "Podporujeme posílení role NATO v mezinárodním úsilí boje proti terorismu. Teroristickou hrozbu považujeme za zásadní," doplnil dále šéf české diplomacie a připomněl roli českých jednotek jako příspěvek do aliančních aktivit, včetně přípravy na vyslání do Posílené předsunuté přítomnosti v Pobaltí v roce 2018.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petra Prokšanová byl položen dotaz

Komunisti

Co dobrého je podle vás na době, kdy tu vládli komunisté? Ano SSR nás osvobodil, protože taková byla dohoda a měl na tom vlastní zájem, a to zmocnit se nás. Demokracie a svoboda pak nenastaly, což je to hlavní, ale konaly se politické procesy a vůbec o všem rozhodovala stranická knížka. Vy tvrdíte, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Svárovská (Piráti): Normalizace jako v osmdesátých letech

19:02 Svárovská (Piráti): Normalizace jako v osmdesátých letech

Projev na 24. schůzi Poslanecké sněmovny 24. června 2026 k návrh poslanců vládní koalice na vydání z…