Ministryně Dostálová: Díky EU certifikátům od 1. července skončí byrokracie při cestování

12.06.2021 10:54

Ministerstvo pro místní rozvoj podporuje rozhodnutí Evropského parlamentu o schválení jednotných certifikátů, které umožní postupnou obnovu turistického ruchu v Evropské unii.

Ministryně Dostálová: Díky EU certifikátům od 1. července skončí byrokracie při cestování
Foto: Screen ČT OVM
Popisek: Ministryně Dostálová v Otázkách Václava Moravce

Česká republika se do projektu zařadila mezi prvními a zároveň se již dohodla se sousedními zeměmi na vzájemném schvalování covidových certifikátů.

„Díky EU certifikátům od 1. července skončí byrokracie při cestování. Evropský parlament dal konečně zelenou jednotnému potvrzení o bezinfekčnosti, které si budou evropské státy vzájemně uznávat. Budeme tak moci znovu volně cestovat napříč Evropou. ČR se zapojila do pilotního projektu, brzy se dostane i na mobilní aplikaci,“ prohlásila ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Digitální COVID certifikát je klíčový pro to, aby mohlo dojít k obnově cestovního ruchu či kongresové turistiky. Certifikáty budou platit od 1. července a budou obsahovat doklad o očkování, doklad o testu nebo o prodělaném onemocnění covid-19. Díky jednotnému dokumentu, který bude platit po celé EU, nebudou cestovatelé muset řešit chaotické podmínky, které se liší napříč jednotlivými zeměmi. Potvrzení o očkování nově budou muset uznávat všechny země schengenského prostoru, kromě EU tudíž i Norsko, Lichtenštejnsko, Švýcarsko a Island. Bezplatný certifikát zájemcům vydají očkovací nebo testovací centra.

Česká republika se zapojila do pilotního projektu a od 31. května umožnuje občanům stažení Covid certifikátu z Očkovacího portálu občana na webu Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Česko je zároveň o krok napřed – již před schválením jednotného dokladu se dohodlo se sousedními zeměmi na uznávání covidových certifikátů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Maříková (SPD): LGBT tímhle postaví společnost proti sobě. Možná jim to někdy dojde

14:27 Maříková (SPD): LGBT tímhle postaví společnost proti sobě. Možná jim to někdy dojde

Komentář na facebookovém profilu k LGBT.