Ministryně Maláčová: Jesle nesmí být luxus jen pro bohaté

16.03.2021 21:21

Komentář na facebookovém profilu k jednání Komise pro postavení žen OSN

Ministryně Maláčová: Jesle nesmí být luxus jen pro bohaté
Foto: Screen ČT24
Popisek: Ministryně Jana Maláčová na tiskové konferenci

Pandemie zasadila tvrdou ránu oborům, ve kterých pracují nejčastěji ženy – cestovní ruch, služby, kultura apod. Nemluvě o maminkách na rodičovské nebo samoživitelkách, které se snaží si přivydělat. Kromě osekaných zaměstnaneckých výhod jsou mezi prvními na řadě při propouštění!

Ale jak z toho ven? Kromě zvládnutí pandemie je řešením podpora dostupné předškolní péče, aby ženy měly větší šanci vrátit se do práce, i když pečují o malé děti. Musíme mít větší nabídku částečných úvazků, dostatek míst v jeslích i školkách. A hlavně, jesle nesmí být luxus jen pro bohaté! Proto jsem chtěla sdílená pracovní místa a teď usiluju o jesle, za které se nebude platit 10 tisíc.

A co už nemá mít v moderní společnosti místo, je dělení práce na „typicky mužskou“ a „typicky ženskou“, a s tím související rozdíly ve finančním ohodnocení.

Tohle všechno a další dopady pandemie na rovnost žen a mužů se dnes řešilo na jednání Komise pro postavení žen OSN. Akce byla, jak jinak, on-line.

Dipl.-Pol. Jana Maláčová, MSc.

  • ČSSD
  • ministryně práce a sociálních věcí v demisi

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prokop (ANO): Podle Hřiba lze stížnosti na stav Prahy po předchůdcích podat i po třech letech

7:33 Prokop (ANO): Podle Hřiba lze stížnosti na stav Prahy po předchůdcích podat i po třech letech

Se zájmem jsem sledoval výstupy z tiskové konference pražského primátora Hřiba. Kdybych každý den ne…