Ministryně Marksová: Musíme si vážit horníků. Celý život pracovali v těžkých podmínkách

18.03.2015 21:50 | Zprávy

Ministryni práce a sociálních věcí Michaelu Marksovou těší změna postoje ministra financí Andreje Babiše, který v úterý oznámil, že podpoří návrh nařízení vlády na dřívější odchody do důchodu pro všechny horníky, kteří začali pracovat v dolech před rokem 1993.

Ministryně Marksová: Musíme si vážit horníků. Celý život pracovali v těžkých podmínkách
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michaela Marksová

A že je zároveň ochotný diskutovat o dalším návrhu MPSV o změně zákona o důchodovém pojištění umožňujícím dřívější odchody do důchodu pro všechny hlubinné horníky. Tyto legislativní úpravy navržené MPSV s předstihem řeší část možných sociálních dopadů na zaměstnance v hornictví v Moravskoslezském kraji, způsobené útlumem těžby uhlí.

Vláda projednávání nařízení vlády přerušila a právě kvůli zápornému stanovisku ministerstva financí. Ministryně Marksová proto požádala zástupce hornických odborů, aby návrh MPSV při jednání s vicepremiérem Babišem podpořili.

„Musíme si vážit těch zaměstnanců, kteří celý život pracovali v těžkých a nebezpečných podmínkách jako horníci. Nebylo by správné takovým lidem znepříjemňovat život a nutit je pár let před řádným důchodem hledat novou práci v jiném oboru. Lidé, kteří mají z této práce podlomené zdraví, nemají příliš šancí, že najdou nové pracovní uplatnění. Proto bychom jim měli zajistit důstojný odchod z pracovního života,“ uvedla ministryně Marksová.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Migrační pakt

Dá se ještě zrušit? Myslíte, že je to reálné? A co když se to nepovede. Když se jím nebudeme řídit, jaké to pro nás může mít důsledky? Mluví se o výpalném, odpůrci tvrdí, nebudeme ho platit. Co když nezaplatíme? A ještě by mě zajímalo, jak je to s tím samotným rozhodováním? Kdo přesně rozhoduje, kdo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dvořák (STAN): Slabost premiéra a nedospělost jednoho ministra

22:33 Dvořák (STAN): Slabost premiéra a nedospělost jednoho ministra

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke vztahům mezi Strakovkou a Hradem.