Ministryně Schillerová: Podařilo se nám změnit postoj společnosti k placení daní

25.09.2018 19:42

Česká republika dosáhla v uplynulých letech výrazného zlepšení ve výběru DPH. Podle nejnovější studie Evropské komise se mezera ve výběru DPH (tzv. VAT GAP) představující rozdíl mezi očekávaným a skutečným výběrem DPH snížila v roce 2016 o 10 miliard korun na 58,5 miliardy korun, respektive ze 17 % na 14 %. Tím se Česká republika blíží průměru Evropské unie, který v roce 2016 činil 12,3 %.

Ministryně Schillerová: Podařilo se nám změnit postoj společnosti k placení daní
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alena Schillerová, ministryně financí

„V posledních letech jsme dosáhli velkého pokroku v boji proti daňovým únikům, které stát každoročně připravovaly o miliardy. Podařilo se nám změnit postoj společnosti k placení daní i dlouhodobé toleranci k daňovým únikům. Studie nám potvrzuje, že jsme zvolili správnou cestu,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová.

„Skutečné zlepšení výběru DPH v České republice ještě více vynikne v dlouhodobějším srovnání. Od roku 2012 poklesla mezera ve výběru DPH o šest procentních bodů, přičemž lepšího výsledku dosáhlo pouze 6 zemí. A na rozdíl od řady dalších členských států EU jsme se navíc v tomto ukazateli během období 2012 – 2016 setrvale zlepšovali,“ doplňuje ministryně financí.

Česká republika v tomto parametru vyniká i ve srovnání se sousedními státy. Zatímco Polsko zaznamenalo v roce 2016 mezeru ve výběru DPH 21 %, na Slovensku to bylo dokonce 26 %. Mezi všemi členskými zeměmi vykazují vůbec nejnižší hodnoty na úrovni 1 % Lucembursko, Švédsko a také Chorvatsko, od jehož zkušeností se Česká republika inspirovala při zavádění EET.

Celková mezera DPH v Evropské unii podle vědců z Centra pro sociální a ekonomický výzkum, kteří studii pro Evropskou komisi zpracovali, klesla v roce 2016 pod hranici 150 miliard eur a dosáhla 147 miliard eur. To je o 10 miliard eur méně než v roce 2015.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vondra (ODS): Bez jádra to nedáme

19:57 Vondra (ODS): Bez jádra to nedáme

Komentář na facebookovém profilu k energetické budoucnosti Evropy