Součástí ceremoniálu, kterému přihlíželi náměstci ministryně obrany Daniel Koštoval, Jakub Landovský, Alena Netolická, Antonín Rada, dále zástupci Generálního štábu AČR, váleční veteráni a další čestní hosté, bylo také položení společného věnce ke hrobu Neznámého vojína a uctění památky padlých vojáků v zahraničních operacích.
„Dnešní den je významný pro Armádu České republiky, ale i pro celou Českou republiku. Generál Bečvář neměl snadnou úlohu. Pod jeho pravomocí pokračovala obměna logistického vybavení, modernizace výzbroje, zdokonalovaly se formy a metody výcviku, armáda plně obstávala ve svých zahraničních misích. Svoji práci odváděl s velkým osobním nasazením, bez ohledu na množství vynaložených sil a času,“ řekla ministryně obrany Karla Šlechtová. Upozornila, že činnost náčelníka generálního štábu je náročná, koncepční, strategická a vyžaduje vysoce odborné znalosti.
Armáda se musí přizpůsobit
Vývoj ozbrojených sil České republiky i nadále ovlivňují faktory, jako je naše členství v NATO, Evropské unii, naše mise v rámci OSN, stávající bezpečnostní situace a to je vše, čemu se armáda musí přizpůsobit. „Generál Bečvář toto přizpůsobení již začal, nyní v něm bude pokračovat i generál Opata,“ konstatovala ministryně Šlechtová, která by si přála, aby generální štáb byl i nadále sjednocujícím prvkem síly, jistoty a stability armády.
Odcházejícímu generálovi Josefu Bečvářovi poděkovala za to, že si vizi moderní, sebevědomé a efektivní armády dokázal nejen představit, ale zahájil i její realizaci. Poté ho ocenila nejvyšším resortním dekretem, kterým je Kříž obrany státu ministra obrany České republiky.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV