Mlýnková Išková (Svobodní): Kterak se díky kůrovci přišlo na revoluční myšlenky

5. 9. 2018 5:34

V Česku řádí kůrovcová kalamita, která dopadá nejen na přírodu, ale také na majetek. Nestátní vlastníci hospodaří na 1,1 milionu hektarů lesů. Pro takové vlastníky může být kalamita zcela likvidační. Stát se tedy rozhodl, že jim pomůže.

Mlýnková Išková (Svobodní): Kterak se díky kůrovci přišlo na revoluční myšlenky
Foto: Svobodní
Popisek: Svobodní, logo.

Ministerstvo zemědělství proto zřídilo pracovní skupinu, která hledá řešení problémů způsobených kůrovcovou kalamitou. Z jednání této skupiny vyplynulo několik návrhů, mezi nimiž byly také dva velmi zajímavé, nebála bych se je nazvat přímo revolučními.

Ten první se týká asanace postižených stromů chemickými prostředky. V současné době ji mohou vykovávat jen specializované firmy, vlastníci ji nemohou provést sami. To je zejména u drobných majitelů velký problém, protože jim nejen objednáním si externích služeb vznikají další náklady, ale často také dochází k tomu, že na službu čekají dlouho a na zásah už bývá mnohdy pozdě. Návrh tedy zní tak, aby ministerstvo zemědělství udělilo výjimku pro užití chemie na asanaci kůrovcové dřevní hmoty a majitelé ji mohli provádět sami.

Podle dalšího návrhu by se mělo snížit DPH u palivového dřeva z 15 na 10 %. Vlastníci lesů budou mít zvýšené výdaje kvůli zalesnění kalamitních holin. Díky tomuto opatření tak vydělají více peněz, které budou moci použít na zmíněné zvýšené výdaje.

A proč o tom vůbec píšu? Zaujalo mě, jak i na takovém místě jako je ministerstvo mohou zaznít jednoduchá a elegantní řešení, která nedopadnou na peněženku ostatních daňových poplatníků. Jeden by čekal vyhlášení dotačního programu na asanaci a zvýšení dotací na zalesnění. Místo toho přišel ale naprosto rozumný návrh o udělení výjimky a snížení DPH.

Bohužel se ale musím ptát, proč to tak nemůže jít u všeho? Proč zákonodárci neuvolní přísnou legislativu napříč obory? Legislativu, která lidi odrazuje od podnikání nebo jim ho dělá zbytečně složitým. Proč stát nesníží daně všem a ne jenom vybrané skupině obyvatel? Tak jako je u lesních hospodářů ideální nechat jim jejich peníze v kapsách, oni je díky tomu mohou okamžitě investovat zpět do podnikání (místo toho, aby je odevzdali státu a pak o ně složitě žádali zpět a dostali je v době, kdy už mají mít stromy dávno vysázeny), stejně tak by byl se mělo postupovat i u nás ostatních.

Terézia Mlýnková Išková,
členka Republikového výboru Svobodných a kandidátka do zastupitelstva města Hodonín

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rozvoral (SPD): Chceme, aby měli senioři garantovaný minimální starobní důchod

12:18 Rozvoral (SPD): Chceme, aby měli senioři garantovaný minimální starobní důchod

Proto jsme také podali do Poslanecké sněmovny návrh novely zákona o důchodovém pojištění, který čeká…