Munzar (ODS): Mnichovská dohoda byla předzvěstí likvidace našeho státu

29. 9. 2019 10:03

Komentář na facebookovém profilu k událostem před 81 lety

Munzar (ODS): Mnichovská dohoda byla předzvěstí likvidace našeho státu
Foto: ods.cz
Popisek: Vojtěch Munzar (ODS)

Historické okénko

Před 81. lety, 30.9. 1938 těsně po půlnoci, byla podepsána Mnichovská dohoda, která určila, že Československo musí postoupit pohraniční území obývané Němci Německu od 1. do 10. října. Čs. vláda odstoupení území na svém jednání 30.9. odsouhlasila.

Dohodli se tak zástupci čtyř zemí – Neville Chamberlain (Velká Británie), Édouard Daladier (Francie), Adolf Hitler (Německo) a Benito Mussolini (Itálie) a to bez účasti československých zástupců na jednání, která začalo 29.9. 1938. Rozhodlo se doslova „o nás, bez nás“.

Další územní ztráty ihned následovaly - 30. září odevzdala polská vláda vládě československé ultimátum, ve které požadovala značnou část Těšínska. V listopadu byly odevzdány území na Slovensku a část Podkarpatské Rusi Maďarsku.

Náš stát tak přišel o 30 procent území s téměř 34 procenty obyvatelstva. Pohraničí do konce roku 1938 opustilo více než 130 tisíc lidí. Pod svrchovanost Německa, Maďarska a Polska se dostalo přes jeden milion osob české, slovenské, případně rusínské národnosti. První republika tak přišla o průmyslová území, byly přetrhány železniční spoje a zejména se přišlo o obrannou linii pohraničních pevností.

Tehdejší čs. představitelé spoléhali především na historické spojenectví s Francií, protože s Velkou Británii Československo smlouvu nemělo. V roce 1935 byla uzavřena smlouva se SSSR, který ale pomoc podmiňoval účastí Francie. Československo mělo tehdy ještě uzavřeny smlouvy s tehdejší Jugoslávií a Rumunskem, ale zaměřené zejména proti Rakousku (které bylo v březnu 1938 obsazeno Německem) a Maďarsku.

Uzavření Mnichovské dohody předcházelo stupňování požadavků Hitlera na Československo, zvyšování napětí v pohraničí podněcované henleinovci, všeobecná mobilizace (23.9.1938) a následné rychlé potlačení povstání sudetských Němců.

Mnichovská dohoda byla předzvěstí likvidace našeho státu. Politika ústupků ale nakonec nevyšla, o necelý rok později začala 2. světová válka.

Historie si nehraje na kdyby. Přesto mi napadá, co by bylo, kdyby býval byl již tehdy britským premiérem Churchill.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Křenek (BOS): Člověk v tísni se podílí na hybridní válce proti Ruské federaci

4:33 Křenek (BOS): Člověk v tísni se podílí na hybridní válce proti Ruské federaci

K pochopení úlohy "Člověka v tísni" se musíme vrátit do období února 2015, kdy v Praze vznikla organ…