Munzar (ODS): Tento návrh řeší hluché místo, ve kterém se dnes nacházíme

10.06.2021 17:58

Projev na 12. schůzi Senátu dne 10. června 2021. Návrh zákona o některých opatřeních ke zmírnění dopadu epidemie na oblast realitního zprostředkování.

Munzar (ODS): Tento návrh řeší hluché místo, ve kterém se dnes nacházíme
Foto: ods.cz
Popisek: Vojtěch Munzar (ODS)

Děkuji, pane předsedo. Vážené paní senátorky, vážení páni senátoři. Já zde zaprvé děkuji za možnost zde vůbec vystoupit, poprvé v mém případě, a dnes vám předložit ke schválení návrh zákona, který získal ve sněmovně maximální podporu napříč politickým spektrem. Budu velmi stručný, protože i návrh zákona je velmi subtilní.

Anketa

Je správné, že Facebook smazal stránku poslance Lubomíra Volného?

11%
84%
hlasovalo: 16063 lidí

Jak víte, podle nového zákona o realitním zprostředkování přijatém na konci roku 2019, se podmínil výkon povolání realitního makléře vázanou živností. A to znamená, že makléři musejí přecházet z volné živnosti na vázanou. Jednou z možností, jak mohou splnit kvalifikační předpoklady pro vázanou živnost, je složení zkoušek odborné způsobilosti. Původní termín z toho původního zákona byl 3. září minulého roku, a už během první vlny v dubnu jsme posunuli tento termín na 3. března tohoto roku. V té chvíli ale nikdo netušil, že bohužel přijde další masivní vlna pandemie. A tento náš návrh, který dnes předkládáme vám, právě reaguje na situace způsobenou zimní vlnou pandemie, kvůli které existují objektivní i subjektivní důvody, které se ztížily přístup ke kvalifikačnímu vzdělávání a zkouškám pro realitní makléře. Objektivním důvodem je to, že v důsledku protiepidemických opatření byl režim zkoušek omezen a subjektivním důvodem byly karantény, mnohdy opakované na straně zkoušejících, i těch realitních makléřů, samozřejmě prodělání nemoci covid-19, nebo třeba to, že mnohé makléřky se musely starat o své nezletilé děti. A právě kvůli tomu je namístě určitá tolerance, a proto jsme předložili novelu zákona, která de facto posouvá termín do konce tohoto roku a prodlužuje do konce tohoto roku i možnost vstupu nových makléřů a zahájení činnosti s určitými omezeními, např. od zavedení makléře, a s omezeními typu zákazu nabízet a poskytovat úschovy. Zákon jsme předložili již v lednu, ale víte, že někdy legislativní proces je složitý, a během legislativního procesu lhůta 3. března uplynula, proto byl původní návrh nahrazen a následně byl schválen v podobě, o jaké budete rozhodovat dnes. Návrh spočívá v tom, že stávající makléři musí neprodleně nahlásit na živnostenském úřadě změnu živnosti z volné na vázanou, ale kvalifikační předpoklady, to znamená tu zkoušku, mohou doložit až do konce tohoto roku. Pokud tak neučiní, může být na jejich podnikání pohlíženo i jako na podnikání neoprávněné, ale umožňuje jim to, aby dnes i bez zkoušky mohli dál pracovat. Tento nový návrh vznikl na základě naší poslanecké iniciativy a komunikace s ministerstvem pro místní rozvoj a ministerstvem průmyslu a obchodu. Má souhlasné stanovisko ministerstva pro místní rozvoj. Kladně se k němu vyjádřily jak Realitní komora ČR, tak Asociace realitních kanceláří. Děkuji vašim dvěma výborům, hospodářskému a ústavně-právnímu, za kladné stanovisko k tomuto návrhu a za doporučení jeho přijetí.

A tímto bych vás všechny velmi rád požádal o přijetí tohoto návrhu, protože se tímto návrhem vyvolalo určité očekávání u realitních makléřů a tento návrh řeší hluché místo, ve kterém se dnes nacházíme.

Návrh nezpůsobí žádný výrazný zásah do trhu realitního zprostředkování, ale mnohým makléřům pomůže a přinese jim jistotu toho, že mohou dál pracovat. Děkuji za pozornost.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Věslav Michalik (STAN), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zelení: Česko zase stojí na rozcestí

15:39 Zelení: Česko zase stojí na rozcestí

Komentář na facebookovém profilu k plánované evidenci těhotenství v Polsku