Niedermayer (TOP 09): O svobodě internetu - ke článku 13 naposledy

09.03.2019 17:17

Komentář na facebookovém profilu k autorskému zákonu

Niedermayer (TOP 09): O svobodě internetu - ke článku 13 naposledy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Luděk Niedermayer
reklama

V minulé části jsem popsal, jak je určena povinnost platforem chránit práva autorů děl. Vysvětlil jsem, jak to je, či spíše není, s upload filtry, a hlavně s klíčovou vlastností povinnosti platforem – proporcionalitou.

Neméně palčivá je ale otázka, jak velké riziko je, že „legální“ díla budou neprávem odstraněna a jak se postižení mohou bránit.

Text dále obsahuje tři pojistky vyvracející případné obavy, že by v důsledku vyšší ochrany autorských práv mohlo docházet k odstraňování i děl legálních, na která se autorskoprávní ochrana nevztahuje.

Zaprvé, povinnost poskytovatele služeb (online platformy) vyvinout nejlepší možnou snahu směrem k zajištění nedostupnosti děl chráněných autorským právem se bude vztahovat pouze na ta díla, na něž byla online platforma předem upozorněna ze strany držitele autorských práv.

Zadruhé, text výslovně uvádí, že jakékoliv povinnosti poskytovatelů služeb (online platforem) směřující k zajištění autorskoprávní ochrany nesmí být vykládány tak, aby vedly k obecné povinnosti monitorovat (filtrovat) obsah ukládaný na jejich webové stránky.

Za třetí, text z autorskoprávní ochrany jednoznačně vyjímá citaci, kritiku či recenzi díla a užití díla pro účely parodie, karikatury či imitace. V takových případech tedy nebude užití díla podmíněno souhlasem majitele autorských práv, a tato díla tedy budou moci být volně sdílena a šířena a nebude docházet k jejich mazání.

Postavení uživatelů internetu vůči poskytovatelům služeb (online platformám) bude posíleno předpokládaným zavedením mechanismu vyřizování stížností a nápravných mechanismů v případě sporů o mazání nebo blokování obsahu ukládaného těmito uživateli online (který musí zahrnovat "lidský element" při posuzování).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hejtman Netolický podnikl inspekční cestu po očkovacích centrech

22:57 Hejtman Netolický podnikl inspekční cestu po očkovacích centrech

Ve Svitavách očkují ve Fabrice, v dalších třech městech budou centra zůstávat v areálech nemocnic.