ODA: Bytová politika v Praze: riziko stárnutí obyvatelstva

31.08.2018 7:20 | Zprávy
autor: PV

Zastavme společně riziko změny Prahy v místo nevhodné pro život zejména rodin s dětmi a v jeho přeměnu v turistický Disneyland!

ODA: Bytová politika v Praze: riziko stárnutí obyvatelstva
Foto: ODA
Popisek: Pavel Sehnal, předseda ODA

Současný zcela nefunkční stavební zákon, zdlouhavá byrokracie a administrace bytových projektů navzdory přijímání tisíců nových úředníků, neschopnost aplikovat moderní internetové technologie slibovaného e-státu, to jsou zásadní důvody, proč se v hlavním městě Praze staví zoufale málo bytů. Jejich cena v reakci na poptávku v posledních čtyřech letech prudce vzrostla a sen o dostupném bydlení vede mladé rodiny z odchodu do Prahy.  

V metropoli tak roste riziko prudkého stárnutí její populace bezmála 1,3 miliónu obyvatel.  Dle statistiky z roku 2016 činil průměrný věk Pražana 42 let. V Praze na 100 dětí ve věku 0-14 let připadalo 122 osob 65letých a starších.

Zkusme si zavěštit budoucnost Prahy, pokud se současné trendy v bydlení nezmění. V roce 2050 je převažujícím obyvatelem Prahy senior, který se se svým hendikepy prodírá mezi statisíci turisty z celého světa. Po večerním opuštění je hlavně centrum města prázdné se zhasnutými domy, v jejichž bytech kvůli astronomickým cenám jsou jen kanceláře a obchody. Chod města převážně zajišťuje armáda zahraničních pracovníků bydlících ve společných masových ubytovnách. V drahých bytech bydlí zaměstnanci státních a veřejných úřadů, jimž bydlení dotuje zaměstnavatel. Ano, to je nebezpečná vize Prahy, která je s ohledem na nedostupnou cenu bytů nazývána Londýnem východu.  

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Radek Koten byl položen dotaz

Lékaři

Já si lékařů vážím a nemají to snadné. Už samotné studium a ta zodpovědnost. Na druhou stranu dost jistě vlivem médií sledujeme případy, kdy došlo k nějakému pochybení na straně lékařů. Je tak na jejich nahrávání opravdu něco tak špatného a nepochopitelného? Já teda mám s lékaři dobrou zkušenost, al...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dvořák (STAN): Zvláštní místa v pekle jsou pro ty, kdo mlčí

20:05 Dvořák (STAN): Zvláštní místa v pekle jsou pro ty, kdo mlčí

Projev na 24. schůzi Poslanecké sněmovny 25. června 2026 k předběžnému opatření Ústavního soudu.