ODS: Apelujeme na vládu o urychlenou novelizaci zákona o kompenzačním bonusu pro OSVČ

10.04.2020 18:19

Po společné domluvě senátorský klub ODS podpořil všechny tři zákony ve znění z Poslanecké sněmovny. Senátoři ovšem mají několik výhrad, a proto cestou doprovodných usnesení požadovali novelizaci daných zákonů.

ODS: Apelujeme na vládu o urychlenou novelizaci zákona o kompenzačním bonusu pro OSVČ
Foto: ODS
Popisek: ODS

Zejména zákon o kompenzačním balíčku a zákon o některých úpravách v oblasti zaměstnanosti bylo potřeba ještě upravit. Uvědomují si naléhavost současné krizové situace a nutné rychlé podpory, ale apelují na vládu s urychlenou přípravou novely daného zákona.

„Po společné domluvě jsme se rozhodli, že Senát podpoří tři zákony ve znění z Poslanecké sněmovny (1. Návrh o úpravách dávek státní sociální podpory, 2. Kompenzační bonus pro OSVČ a 3. Změna podmínek pro poskytování příspěvku v oblasti zaměstnanosti), jelikož si uvědomujeme, v jak závažné situaci se většina osob nachází a že tuto podporu potřebují co nejrychleji. Ovšem k těmto zákonům máme mnoho výhrad, především k zákonu o kompenzačním bonusu pro OSVČ a zákonu o některých úpravách v oblasti zaměstnanosti. Proto jsme cestou doprovodných usnesení žádali vládu, aby se co nejrychleji případně věnovala novelizaci těchto zákonů. V souvislosti se zákonem o některých úpravách v oblasti zaměstnanosti apelujeme na ministryni práce a sociálních věcí, aby MPSV obratem upravilo metodiku pro Úřad práce. Požadujeme, aby za doklad o zřízení účtu u peněžního ústavu byl považován i výpis z účtu,“ uvedl předseda senátorského klubu ODS Martin Červíček.

„Celý problém návrhu zákona o kompenzačním bonusu je způsoben nepřipraveným a bohužel přijatým, paní ministryní financí podpořeným, pozměňovacím návrhem pana poslance Onderky, kdy nárok na kompenzační bonus nemají osoby účastny na nemocenském pojištění jako zaměstnanci. Takovýchto skupin osob je podle zákona č. 187/2006 Sb. o nemocenském pojištění celkem 22! Když vynechám pana prezidenta, všechny poslance, senátory, členy vlády a soudce, tak se to týká také všech lidí, kteří mají zároveň pracovní smlouvu, dohodu o provedení práce, dohodu o pracovní činnosti, jsou členy zastupitelstev samosprávných celků, společníci a jednatelé společností s ručením omezeným, ale také dobrovolní pracovníci pečovatelské služby. Pokud tedy tyto osoby dostávají za tuto činnost více než 3 tis. Kč měsíčně, tak se na ně kompenzační bonus nevztahuje. Není pravdou, co tvrdila paní ministryně v Poslanecké sněmovně při projednávání tohoto návrhu zákona, že si ta osoba může vybrat – nemůže. Zákon č. 187/2006 Sb. hovoří jasně. Nechtěli jsme ale ‚vylít s vaničkou i dítě‘ a nechat statisíce OSVČ v nejistotě, proto jsme se nakonec rozhodli podpořit schválení návrhu tohoto zákona v předloženém znění, ovšem zároveň apelujeme na paní ministryni, aby urychleně, nejlépe do příštího týdne, připravila jeho novelu, která by tento nemalý problém vyřešila,“ uvedl senátor ODS Zdeněk Nytra.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministryně Dostálová: Účinná pomoc z MMR, lidé mají zálohy na účtech

6:34 Ministryně Dostálová: Účinná pomoc z MMR, lidé mají zálohy na účtech

Je to více než měsíc, co jižní Moravu a Lounsko postihly ničivé živelní pohromy. Státní fond podpory…