ODS: Kraj přiznal chybu, napříště už bude o těžbě uranu s obcemi mluvit

22.11.2014 17:11

Krajská rada na základě tlaku zastupitelů z ODS a KDU-ČSL uznala, že v komunikaci těžby uranu v lokalitě Brzkov pochybila. Vyplynulo to z dnešního jednání zastupitelstva, kdy zastupitelé koaliční ČSSD a KSČM nejdříve připustili jednání o těžbě uranu a poté i s drobnými úpravami schválili pravicovou opozicí navrhované usnesení.

ODS: Kraj přiznal chybu, napříště už bude o těžbě uranu s obcemi mluvit
Foto: red
Popisek: ODS, ilustrační foto

"Musím kolegy z levicové koalice pochválit. Není žádnou hanbou přiznat své pochybení, naopak. Navíc oceňuji, že se chyby do jisté míry snaží i napravit," uvedl krajský zastupitel a senátor Miloš Vystrčil (ODS).

Zastupitelé na návrh ODS a KDU-ČSL zavázali kraj, že napříště už bude s obcemi, jichž se plánovaná těžba týká, o přípravě mluvit. "Zástupci kraje totiž nejen že nekontaktovali samosprávy těchto obcí, nebyli ani na veřejných debatách s občany v Polné, ani v Přibyslavi. To by se tedy už opakovat nemělo," řekl Vystrčil.

Dále zastupitelstvo kraji (tedy radě a úřadu) nařídilo provedení analýzy studie proveditelnosti těžby. Studii zpracoval státní podnik Diamo na základě zadání od ministerstva průmyslu a mimo jiné v ní jsou nejen ekonomické, ekologické a sociální dopady na region, ale také například možné termíny zahájení těžby. "V diskusi na zastupitelstvu se ukázalo, že ačkoliv kraj disponuje rozsáhlým aparátem stovek úředníků, krajští radní ze sociální demokracie o existenci této studie vůbec neví. Právě proto jsme si přáli, aby se se záměry státu, popsané v této studii, kraj prostřednictvím své analýzy seznámil. Krajští radní by tak napříště měli vědět, o čem vlastně hlasují," vysvětlil Vystrčil.  

"Už v květnu totiž vyšlo najevo, že krajská rada v tichosti souhlasila s tím, že do krajských Zásad územního rozvoje kraj zapracuje vymezení ploch a stanovení územních podmínek těžby uranu jižně od Přibyslavi. Teď se z reakcí radních zdá, že tehdy vůbec nevěděli, o čem konkrétním se vede řeč," popsal problém předseda klubu krajských zastupitelů ODS Ota Benc.

Proti záměru těžby se ozvaly obce, které se o něm dozvídaly jen z médií. V září se proto opozice pokusila prosadit diskusi o těžbě na jednání zastupitelstva, koaliční levicové strany to ale zamítly s tím, že hejtman problém zařadí na listopadovou schůzi. Přes toto usnesení zastupitelstva se to ale nestalo a tak dnes ODS a KDU-ČSL opět musely s tímto bodem programu přijít samy. Tentokrát byla pravice úspěšnější. "Výsledek znamená mimo jiné, že obce a jejich samosprávy by se o postupu přípravy nemusely už dozvídat z novin, ale od představitelů svého kraje. A ti naopak budou možná vědět, pokud si přečtou analýzu, o čem mluvit. To je pozitivní výsledek dnešního jednání," uzavřel Ota Benc.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: ODS

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr Staněk: Já jsem si vždycky říkal, že slušnost není slabost

21:50 Ministr Staněk: Já jsem si vždycky říkal, že slušnost není slabost

Projev na 32. schůzi Poslanecké sněmovny 26. června 2019 k Návrhu na vyslovení nedůvěry vládě České …