ODS: Ombudsman nesmí popotahovat slušné lidi po soudech

08.03.2016 22:11

Občanští demokraté kritizují návrh z dílny ministra Jiřího Dienstbiera, který dává veřejnému ochránci lidských práv nové pravomoci.

ODS: Ombudsman nesmí popotahovat slušné lidi po soudech
Foto: ODS
Popisek: ODS

Ombudsman by měl nově mít možnost podávat k Ústavnímu soudu návrhy na zrušení zákonů nebo jejich částí a dále pravomoc podávat veřejnou žalobu kvůli diskriminaci. ODS také kritizuje zákon o veřejných zakázkách. Ten svou složitostí zkomplikuje život občanům i obcím.

„Ombudsmanka Šabatová dávno ztratila soudnost. Vyslala například provokatéry do realitních kanceláří, kde se vydávali za falešné zájemce o byt. Následně ombudsmanka vedla štvavou kampaň proti realitním makléřům, kteří falešné zájemce odmítli. Paní Šabatová není schopná posuzovat věci objektivně, ale podle svého vlastního světonázoru. V takovém případě nemůže být o rozšíření pravomocí ani řeč. Díky novým pravomocem by navíc armáda právníků ombudsmana mohla popotahovat po soudech lidi jen za jejich názor, který nezapadá do rámce politické korektnosti. Šabatová neváhala v médiích popotahovat ředitelku školy, která zakázala žákyním nosit muslimské šátky. Teď by ombudsmanka mohla ženu vláčet roky po soudech. To odmítáme,“ tvrdí první místopředsedkyně poslaneckého klubu ODS Jana Černochová.

„Zákon o veřejných zakázkách, který měl přispět k větší transparentnosti, bude mít přesně opačný účinek. Je o neuvěřitelných 100 paragrafů delší, tedy i složitější než původní znění. Občané, starostové a zastupitelstva se v něm budou jen obtížně orientovat. Dosavadní zákon sice vyžadoval úpravy, nová legislativa je ale mnohem horší než ta původní. Zákon navíc umožní navýšit cenu veřejné zakázky až o 50 %. Koalice tak vytváří prostor pro korupci, ačkoliv do médií tvrdí vládní představitelé něco jiného,“ říká předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hejtmanka Mračková Vildumetzová: Ministerstvo dopravy nerespektuje dohodu

15:30 Hejtmanka Mračková Vildumetzová: Ministerstvo dopravy nerespektuje dohodu

Reakce předsedkyně Rady Asociace krajů ČR a hejtmanky Karlovarského kraje Mgr. Jany Mračkové Vildume…