Občané pro Budějovice vyvěsili vlajku pro Tibet

10.03.2016 10:41

Dvanáctiletá tradice vyvěšování tibetské vlajky na českobudějovické radnici letos mít pokračování nebude. Rada města (ANO, ČSSD, ODS, KDU-ČSL) o tom rozhodla na svém zasedání 25. ledna.

Občané pro Budějovice vyvěsili vlajku pro Tibet
Foto: Občané pro Budějovice
Popisek: Občané pro Budějovice

Se změnou postoje vedení města k mezinárodní kampani, která má poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu, ale zásadně nesouhlasí hnutí Občané pro Budějovice. Tibetskou vlajku proto vyvěsí ve čtvrtek 10. března v 8.30 hodin na domě v České 60, kde mají regionální kancelář senátor Jiří Šesták a poslanec František Vácha.

„Vnímat potřebu a právo na svobodu člověka i národů je povinností nás všech, kteří máme hrozivou historickou zkušenost se ztrátou a upřením základních lidských práv a svobod. Toto naše vědomí nesmí být potlačeno ani výhodností ekonomických zájmů ani případným strachem, že se to někomu mocnému nelíbí. Právě vnímáním slabých a utlačovaných se stáváme více lidmi. Proto je třeba, aby desátého března vlajka Tibetu v českých městech vlála,“ uvedl senátor Jiří Šesták (HOPB).

„České Budějovice se ke kampani Vlajka pro Tibet poprvé přihlásily v roce 2003. Současné vedení města v čele s primátorem s příznačným příjmením Svoboda zakázalo symbolické vyjádření solidarity se zemí, kde jsou desítky let porušována lidská práva a tolerováno násilné potlačování svobody. Nám něco podobného naštěstí žádný stranický sekretariát zakázat nemůže,“ poznamenal předseda HOPB Ivo Moravec.

Mezinárodní kampaň “Vlajka pro Tibet” vznikla v polovině devadesátých let v západní Evropě a stala se jednou z nejvýznamnějších symbolických akcí vyjadřujících podporu ochrany lidských práv nejen Tibeťanů, ale i obyvatel ČLR. Akce probíhá každý rok 10. března, v den výroční povstání Tibeťanů proti čínské okupaci Tibetu. Při povstání v roce 1959 zemřelo více než 80 000 Tibeťanů, přes milion Tibeťanů zemřelo v následujících letech ve vězeních, pracovních táborech nebo v důsledku hladomoru. Česká republika se ke kampani připojuje pravidelně od roku 1996, kdy tibetskou vlajku vyvěsila první čtyři česká města. V loňském roce se do akce zapojilo 697 obcí, měst, městských částí nebo krajů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prezident Zeman: Dostali jste se na sedm procent především proto, že ve vašem čele nestála osobnost

14:50 Prezident Zeman: Dostali jste se na sedm procent především proto, že ve vašem čele nestála osobnost

Projev prezidenta republiky při 40. sjezdu ČSSD.